Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Raspuns de la CEDO - caracterul oficial
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Raspuns de la CEDO - caracterul oficial

Buna ziua.
Am depus o plangere la CEDO, dar nu am primit confirmare de primire si dirct un raspuns din partea lor ca nu a fost indeplinite conditiile de admisibilitate prevazuta la articolele 34 si35 din Conventie.
Plicul cu raspuns era aruncata in curtea casii, fara sa fie stampilata de Posta Romane.
Mentionez, ca plangerea a fost depus de avocatul angajat de mine.
Intrebarea mea este ca, cat de oficial este astfel de comunicari?Si cum pot sa verific ca plangerea mea a ajuns in fata la CEDO?
Multumesc
Stimat forumist,

Răspunsul este cât se poate de oficial și producător de efecte. În ultimii ani, cutuma CEDO este ca la inadmisibilitățile vădite să nu se mai dea o confirmare a înregistrării, autocolante..etc, ci direct decizia de inadmisibilitate.

Va trebui, deci, să acceptați situația ca reală.

Cu stimă.
Accept, dar totus vreau sa stiu daca pot verifica ca a sosit la CEDO sau nu.
Stimat forumist,

Răspunsul v-a sosit deja: decizia de inadmisibilitate. Puteți face, însă, o adresă, dacă doriți, în care să solicitaâi confirmarea respingerii.

Însă, Instanța din Strasbourg nu încurajează răspunsurile redundante. Prin urmare sunt mari șanse ca, pur și simplu, să vă ignore.

Cu stimă.