Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu proprietate

buna ziua,
detin o parcela de teren arabil,extravilan,
titlu de proprietate din 2002
in 2004 primaria, cu de la sine putere si fara sa anunte pe nimeni ,a mutat parcela de teren din tarlaua existent in alta tarla!
terenul fiind in asociatie,am aflat doar acum o luna de aceasta schimbare
titlul de proprietate trebuie schimbat,
ce demersuri trebuie sa fac?
multumesc!
Cum a mutat-o, cu macaraua?
Serios, e nevoie sa intelegem ce demersuri a facut cine si cum.
.....merci,
bineanteles,in acte
pe motiv ca in tarlaua veche nu era sufficient teren pentru toti...
nu exista nici un act emis de primarie ,care sa explice modificarea...
cert este ca va trebui schimbat titlul de proprietate si aici aveam nevoie de consiliere,
privind demersurile pe care trebuie sa le fac

multumesc
nimic?
Primaria va emite o Adeverinta cum ca terenul cu nr de parcela xxxx se afla in Tarlaua yy cu aceasta adeverinta si cu titlul in original va prezentati la OCPI pentru modificare.
Dar daca aceasta "mutare" s-a produs inseamna ca cineva in numele primariei a facut un plan parcelar care urmeaza a fi depus la OCPI : proprietarii parcelelor primind nr cadastrale gratuit! Ar trebui sa solicitati Primariei acelasi lucru si pentru "tarlaua noua" #-o
varianta cu Adeverinta nu mai e valabila demult....

#-o

acest semn explica tot....

TARA asta-i varza materie de legislatie X-(