Forum Discuţii juridice Executare silită Executare banca
Discuție deschisă în Executare silită

Executare banca

Buna ziua daca am un credit la banca si nu am alte bunuri pe care se poate pune executare decat casa parintilor (eu fiind singurul mostenitor), dar inca nu am dezbatut mostenirea , parintii mei nu mai sunt in viata, deci daca nu am dezbatut mostenirea si casa este inca pe numele lor poate executa banca acest bun ?

Multumesc !
Atata timp cat bunul nu este pe numele dvs nu pot executa acest bun.
Daca banca afla de el, da. Banca dezbate succesiunea si apoi vinde bunul.
Liliana Gradinaru, Avocat
Banca poate cere dezbaterea mostenirii si apoi sa execute partea care vi se cuvine ca urmare a averii dobandite de pe urma parintilor.

Acum e de lamurit ce datorii aveau parintii, la randul lor si daca aceste datorii nu depasesc averea ramasa ( adica, daca pasivul nu depaseste activul, caz in care va trebui sa acceptati mostenirea sub beneficiu de inventar- nu sr fi rau sa va consultati cu un notar din preajma dvs. ).