Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Drepturi la un loc de munca pentru persoanele cu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Drepturi la un loc de munca pentru persoanele cu gradul I de handicap cu insotitor

buna seara

am 24 de ani, tocmai am terminat o facultate si as dori sa caut un loc de munca.
problema cu care ma confrunt si sunt total debusolata sunt drepturile persoanelor cu handicap grad I cu insotitor asupra unui loc de munca.

din 2005, mi-am facut dosarul pentru ajutorul social si comisia de expertiza m-a incadrat in gradul I de handicap cu insotitor, apoi de cativa ani mi-au facut permanent certificatul de handicap si astazi beneficiezi de facilitatile lo,

am tot auzit si am vazut ca daca lucrezi, esti apt de munca, ti se iau drepturile oferite de comisie. eu chiar am o problema fizica, dar munca de birou o pot realiza fara nici o problema. sunt perfect sanatoasa mintal si tocmai am terminat o facultate fara nici o problema.

ce ar trebui sa fac? as vrea sa-mi un viitor chiar de am o problema :)

1. - Cine v-a spus asa ceva sa va si demonstreze ca este adevarat, adica sa va arate baza legala a afirmatiei sale.
- Cred ca persoana in cauza a confundat handicapul cu invaliditatea.

2. Daca veti avea un loc de munca nu veti pierde drepturile ca persoana cu handicap.

3. Puteti intreba si la Directia de asigurari sociale si protectia copilului din judetul dvs.
am inteles, va multumesc frumos pentru raspuns!
Da în cazul în care, pe lângă handicap definitiv și însoțitor, ai și pensie de urmaș? O pierzi sau nu?
buna seara,

deci... in legea 448/2006, Sectiunea 5 - Prestatii sociale pentru persoanele cu handicap, art.58,
Alin. (4) Adultul cu handicap beneficiaza, in conditiile prezentei legi, de urmatoarele prestatii sociale:
a) indemnizatie lunara, indiferent de venituri:
1. in cuantum de 179 lei, pentru adultul cu handicap grav;

b) buget personal complementar lunar, indiferent de venituri:
1. in cuantum de 80 lei, pentru adultul cu handicap grav;

si

alin. (6) Nu pot beneficia de prevederile alin. (4):
c) adultii cu handicap grav sau accentuat care realizeaza venituri, aflati in ingrijirea si protectia asistentului personal profesionist.

alin. (7) Nu pot beneficia de prevederile alin. (4) lit. a) adultii cu handicap grav sau accentuat care nu realizeaza venituri, aflati in ingrijirea si protectia asistentului personal profesionist.

asta nu inteleg ... daca voi realiza venituri dintr-un loc de munca, nu voi mai beneficia de indemnizatie?

mentionez ca pe certificat sunt trecuta, handicap grav, fara venituri si cu asistent personal.
Este vorba doar despre persoanele cu handicap aflate in ingrijirea asistentului personal profesionist, dv. nu cred ca beneficiati de asa ceva, aveti probabil un asistent personal neprofesionist, din familie, e cu totul altceva, veti primi toate drepturile, inclusiv dreptul la asistent personal, indiferent de venituri, sau daca va angajati.
Danny86, utilizator