Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Adeverinta care sa ateste vechimea in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Adeverinta care sa ateste vechimea in munca

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Aplic pentru un loc de munca, care este pe baza de dosar, la dosar am nevoie de o adeverinta care sa imi ateste vechimea in munca, de unde pot lua aceasta adeverinta? Mentionez ca sunt angajata de 2 ani si inca nu vreau sa-mi dau demisia pana cand nu am siguranta unui alt loc de munca (incerc sa-mi gasesc un loc de munca mai bun). Va multumesc!
Buna ziua,

puteti depune copie de pe Carnetul de Munca daca ati avut, sau copii de pe adeverintele de vechime eliberate de fostii angajatori.

Succes!
Sunt angajata pe baza de contract, dar nu mi s-a eliberat niciodata nici o adeverinta. Pot merge personal la Itm sa cer aceasta adeverinta?
De la angajator se ia adeverinta
Potrivit art.8 alin.3 lit. b HG nr.500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor, modificata si completata, “la solicitarea scrisa a salariatului sau a unui fost salariat angajatorul este obligat sa ii elibereze acestuia copii ale documentelor existente in dosarul personal, precum si copii ale paginilor din registrul electronic care cuprind inscrierile referitoare la persoana sa si/sau un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate, astfel cum rezulta din registrul de evidenta si din dosarul de personal, in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii”.

In sensul art.34 alin.5 din Legea nr.53/2003 – Codul Muncii , republicata, modificata si completata, la solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate.