avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1880 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... reabilitare, cazier judiciar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

reabilitare, cazier judiciar

In 1999 am fost condamnat la 6 luni cu suspendare cu termen de incercare 2 ani si 6 luni,dupa care in 2002 am fost condamnat din nou la 3 milioane amenda penala(am achitat-o) ,infractiunea fiind savarsita in termenul de incercare urma sa execut pedeapsa din 1999 dar a intervenit gratierea din 2002,in 2004 am savarsit o noua infractiune dar din fericire in 2007 am fost condamnat la amenda administrativa(am achitat-o).In momentul de fata dupa 6 ani la cazier apare condamnarea din 1999 si cea din 2002 .Intrebarile mele sunt:
1-condamnarea din 2007 i-mi poate influenta reabilitarea?
2-poate interveni reabilitarea de drept sau numai prin reabilitare judecatoreasca pot avea un cazier curat?
3-reabilitarea se face pentru tot cazierul sau pentru fiecare condamnare in parte, fiecare avand un alt termen?(interesul meu principal este sa nu mai la cazier amenda din 2002)
Cel mai recent răspuns: ContSters42058 , utilizator 18:47, 28 Mai 2009
In cazul dumneavoastra se considera ca ati fost recidivist, iar realibitarea va fi doar judecatoreasca. Amenda administrativa nu se eveidentiaza in cazier, deci nu va influenta reabilitarea.
Cand solicitati reabilitarea va raportati la ambele pedepse odata si nu separat.
In niciun caz nu se poate vorbi despre recidiva in speta prezentata!
@popikku:
Mergi direct la serviciul de caziere cu o cerere sa ti se radieze condamnarile, intrucat a intrevenit reabilitarea de drept!
pana acum am primt 2 raspunsuri total diferite care m-au bagat mai tare in ceata,o alta intrebare care o am ar fi de cand incepe termenul de reabilitare fiie ia reabilitare de drept sau judecatoreasca(pt ca in momentul de fata sunt foarte confuz inca nu m-am lamurit)de la data intrari in vigoare a actului de gratiere(a pedepsei din 1999 fiind considerata pedeapsa mai mare)adica octombrie 2002 ,sau dupa perioada de incercare in urma gratierii , sau de la data ramanerii definitive a amenzii adica dupa 20 zile.(plata amenzii fiind data executarii ultimei pedepse)?
pt doamna avocat care a dat primul raspuns ii multumesc dar in parte se insala,eu nu sunt considerat recidivist ci numai cu antecedente penale pentru ca nu am fost condamnat niciodata la inchisoare cu executare mai mare de 6 luni
MAI ASTEPT RASPUNSURI CARE M-AR PUTEA LAMURI(REABILITARE DE DREPT SAU REABILITARE JUDECATOREASCA?).VA MULTUMESC
Ultima modificare: Miercuri, 27 Mai 2009
popikku, utilizator
Nu e prezenta starea de recidiva . reabilitarea intervine de drept, ope legis .
Iar reabilitarea e operanta cand termenul de incercare va fi implinit .
Ultima modificare: Joi, 28 Mai 2009
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
in privinta gratierii, aceasta sterge doar condamnarea, nu si antecedentele, nemaiexecutandu-se deci partea din pedeapsa care a fost gratiata. Di n cate se pare, in aceasta speta avem de-a face cu o gratiere conditionata si ca atare, efectele ei se produc dupa expirarea termenului de incercare.in privinta acelei amenzi administrative, aceasta nu are influenta asupra cazierului dvs. Ne-ati spus aici anii in care ati fost condamnat, insa nu ne-ati spus si datele , drept urmare nu va putem spune exact cand anume puteti fi reabilitat. Oricum, constat ca sunteti totusi bine informat , avand unele notiuni de drept penal , ca atare, puteti face chiar dvs . calculul respectiv.
In opinia mea , in cazul dvs. si in conditiile in care in lege se mentioneaza clar ca unul dintre efectele respectarii conditiilor impuse pe perioada termenului de incercare , este faptul ca infractorul va fi reabilitat de drept, per a contrario, in cazul nerespectarii conditiilor si savarsirii unei noi infractiuni in cuprinsul termenului de incercare, condamnatul nu mai poate fi realbiliat de drept.

Alte discuții în legătură

Gratiere-dosare pe rol oltul oltul daca intervine gratierea voi fi eliberati cei condamnati definitiv la inchisoare? ce se intampla cu dosare pe rol? nimic (vezi toată discuția)
Antecedente penale leona777 leona777 Buna ziua, doresc sa stiu daca o condamnare cu suspendare in urma cu 13 ani, poate fi considerata antecedent penal sau a intervenit reabilitarea. mutumesc (vezi toată discuția)
Stergerea cazierului abrassu abrassu Buna ziua Am avut o condamnare de 1,6 luni inchisoare cu suspendare + 2 ani de incercare,asa scrie in sentinta definitiva,anul care urmeaza 2010,pe 6 ... (vezi toată discuția)