Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Persoana fizica autorizata-patrimoniu de afectatiune
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Persoana fizica autorizata-patrimoniu de afectatiune

In cazul in care o persoana fizica constituie un PFA si ii constituie un patrimoniu de afectatiune luand din bunurile personale si creand o masa patrimoniala diferita afectata activitatii desfasurate de PFA iar ulterior persoana fizica este obligata la plata unei datorii sau prejudiciu pot fi executate si bunurile din patrimoniul de afectatiune?
Buna seara!

Creditorii se vor indrepat intai la executarea patrimoniului de afectatiune iar daca acesta nu este indestulator, executarea se va extinde si la patrimoniul personal al titularului PFA-ului.
si invers este posibil? Intai sa execute patrimoniul personal si daca nu este indestulator pentru acoperirea prejudiciului si apoi sa se indrepte asupra patrimoniului de afectatiune?
Buna seara,

Invers doar daca creditorii sunt ai persoanei fizice, nu ai PFA.
In concluzie creditorii persoanei fizice se pot indrepta si catre patrimoniul PFA daca este insuficient pentru acoperirea datoriilor pers fizice?