Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SCHIMBARE FUNCTIE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SCHIMBARE FUNCTIE

Unui salariat din cadrul unui spital i se poate modifica contractul individual de munca printr-un act aditional in sensul modificarii felului muncii astfel: functia detinuta - sofer, functia in care se doreste a fi incadrat - agent DDD? Salariatul respectiv are calificarea necesara ocuparii functiei de agent DDD, este de acord cu schimbarea functiei, insa schimbarea functiei presupune diminuarea salariului.
Art.41 alin.1 C.mun., instituie regula ca, contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.

Alin.3 al aceluiasi articol prevede ca, modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
.....
Buna ziua,
Este posibila modificarea CIM atata timp cat exista acordul salariatului, cu toate consecintele care decurg din aceasta modificare.
Succes!