Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... lnscriere in partid agent de politie
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

lnscriere in partid agent de politie

Buna seara,

Vreau sa va intreb daca un cadru MAI (agent de politie) are voie sa se inscrie intr-un partid.
Multumesc
NU ARE VOIE!
Constitutia Romaniei : Art. 40 -Dreptul de asociere
(3) Nu pot face parte din partide politice judecătorii Curţii Constituţionale, avocaţii poporului, magistraţii, membrii activi ai armatei, poliţiştii şi alte categorii de funcţionari publici stabilite prin lege organică.
.....
Multumesc pentru raspunsuri !