Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Exista in Romania vreo institutie, firma cu capital ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Exista in Romania vreo institutie, firma cu capital privat sau ...

Exista in Romania vreo institutie, firma cu capital privat sau de stat, sau firme cu capital strain, care sa interzica angajatilor sa aiba rude de gradul 1 in vreun partid legal constituit ? Si ce lege reglementeaza aceste raporturi? Multumesc,
Nu stim daca exista astfel de entitati juridice, dar sigur act normativ nu este.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Act normativ exista, deoarece se "povesteste" ca nu pot fi membri de partid, cei din structurile de securitate, preotii, jandarmii, politistii, presedintele tarii (chiar daca nu-i asa) , si or mai fi si altii.
Ce ati mentionat dvs in primul mesaj cu ce ati postat in ultimul nu e totuna.

1. Din partidele politice nu pot face parte persoanele cărora le este interzisă prin lege asocierea politică. ( Legea nr.14/2003)

2. Nu pot face parte din partide politice judecătorii Curţii Constituţionale, avocaţii poporului, magistraţii, membrii activi ai armatei, poliţiştii şi alte categorii de funcţionari publici stabilite prin lege organică.(Constitutia Romaniei)

3. Magistrații nu pot să facă parte din partide politice ori să desfășoare activități cu caracter politic.

Funcționarilor publici le este interzis să fie membri ai organelor de conducere ale partidelor politice și să exprime sau să apere în mod public pozițiile unui partid politic.
Funcționarii publici care, potrivit legii, fac parte din categoria înalților funcționari publici nu pot fi membri ai unui partid politic, sub sancțiunea destituirii din funcția publică
(legea 161/2003)

4. Cadrelor militare în activitate - MAp.N - le este interzis să facă parte din partide, formațiuni sau organizații politice ori să desfășoare propagandă prin orice mijloace sau alte activități în favoarea acestora ori a unui candidat independent pentru funcții publice ( Legea 80/1995)
Cornel Vasile, Consilier juridic