Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Exceptia informitatii cererii de chemare in judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Exceptia informitatii cererii de chemare in judecata

Are cineva o speta cu admiterea acestei excdptii?
Este vorba de exceptia informitatii.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Intr-o speta, s-a invocat o Conventie fara a se indica exact articolul.
Adica s-a indicat doar Conventia de la Haga.

Este ca si cum intr-un proces civil se indica Codul Civil...tot Codul Civil si nu niste texte de lege precise...

Instanta nu a cerut se pare sa isi precizeze in drept si imi pare ca trebuie sa atrag eu atentia asupra acestui aspect.

Ar trebui ca instanta sa puna in vedere sa isi precizeze in drept actiunea.

Ce parere aveti, merge sa indici tot Codul Civil si sa fie considerata ca o motivare in drept?
Interesant. Nu exista nimic in Codul de procedura din cate stiu eu. Judecatorul poate cere lamuriri partii - in cazul meu presedinta instantei a abuzat cerandu-mi sa precizez cererea, incercand de mai multe ori s-o scoata cum ca nu e structurata, fiindca luase spaga de la parata. Chemarea in judecata nu era doar structurata, avea si cuprins. Indiferent, am restructurat-o ca sa-i fac pe plac judecatoarei dupa care s-a dat batuta si a continuat sa tegiverseze procesul :)

[ link extern ]

Daca chemarea in judecata e ilizibila, se poate invoca dupa caz ca nu contine ceva din ce-i ilizibil
Legea prevede motivarea in drept.
Este vorba de textele de lege aplicabile in cauza.

M-am luat si de obiectul cererii desi pare destul de clar ce ar vrea...

Instanta nu cred ca a vazut cu nu sunt indicate articolele din Conventie.
Sau a vazut daf nu a facut nimic si am atras atentia.

Treaba este ca o astfel de exceptie nu cunosc sa fie admisa vreodata.
Tine de regularizarea cererii prevazuta de art 200 NCPC in realitate...
Bizar. In cererile mele sunt citat uneori cu conditii conform art. 200 CPC sub sanctiunea nulitatii, in timp ce-n speta de mai jos se respinge pe motiv ca nu se poate anula pe motiv ca e informa, adica presupun neconforma art. 194-197 si 200 CPC

"
De asemenea va fi respinsa si exceptia privind informitatea cererii de
chemare in judecata, avand in vedere ca lipsa temeiului de drept nu duce
la anularea acesta ca fiind informa.

Citeste mai mult: [ link extern ]
"
Da, cunosc hotararea indicata in link-ul dvs.
De aceea am intrebat daca stie cineva de admiterea acestei exceptii.

Tot din acest motiv am trecut si despre obiectul cererii...

Oricum, nu este in regula sa indici tot Codul Civil, o conventie sau o lege in intregul sau.
Ar trebui ca instanta sa puna in vedere sa indice exact textele de lege, motivarea in drept....

Din Conventie sau din Cod se fac si celelalte aparari de mine dar pe texte de lege precise...si nu pe intregul act normativ...

CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat