Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recunoastere copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recunoastere copil

buna ziua! povestea e simpla...o femeie ,casatorita, dar separata de sotul ei de vreo doi ani,a dat nastere unui copil cu un alt barbat cu care traieste si acum...dar cel de al doilea barbat,cu care este si acum femeia nu a putut trece copilul pe numele sau pt ca femeia era casatorita la momentul nasterii,iar copilul a trebuit sa fie trecut pe numele barbatului cu care era casatorita femeia ..intre timp femeia a divortat de sotul sau,iar barbatl cu care este si acum ,tatal legitim al copilului ,vrea sa treaca copilul pe numele sau...intrebare este ce ar trebui sa faca?
Buna ziua,
... "povestea e simpla" ... dar, rezolvarea este destul de complicata: va trebui sa faca mai inatai un proces de tagada paternitatii, prin care sa se "stearga "din certificatul de nastere a copilului numele fostului sot al mamei, apoi va trebui un proces de recunastere a minorului de catre tatal biologic al acestuia.
cind ziceam ca e simpla ma refeream ca totusi e cunoscut tatal copilului...deci ar trebui femeia sa isi ia un avocat nu?
Doar daca nu se poate descurca singura va trebui sa apeleze la avocat.
De tagaduit paternitatea poate si mama, si tatal din acte si cel biologic. Daca tatal biologic tagaduieste paternitatea, el va trebui sa dovedeasca si ca e tatal copilului.
Daca mama va tagadui paternitatea, dupa ce se termina procesul, tatal biologic va recunoaste copilul in fata ofiterului de stare civila, nu va fi inca un proces. Tot la starea civila parintii convin si asupra numelui copilului.

gi-jane2, moderator