Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Activitate neinregistrata la Reg. Comertului
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Activitate neinregistrata la Reg. Comertului

Conform carui text de lege pot cere sa se constate nulitatea unor facturi emise in baza unui contract de prestari servicii In statutul societatii nu are trecuta nici macar ca activitate secundara prestarea de servicii ce formeaza obiectul Contractului
Presupun ca dvs. ar urma sa fiti cel care plateste factura in discutie, si NU emitentul el.
Nu inteleg care este motivul real pentru care dvs, vreti sa "anulati" factura. Mi-e greu sa cred ca ar fi grija pentru acuratetea inregistrarilor din Reg. Com. pentru societatea partenera...
Ar fi bine de stiut daca s-au livrat bunurile / prestat serviciile facturate, si daca sub acelasi contrat s-au executat alte prestatii si s-au platit alte facturi.

Oricum ar fi, factura nu o puteti anula dvs., cel mult o puteti refuza la plata pentru motive legitime conform contractului.
Daca s-ar pune vreo problema de anulare, ar fi anularea / const. nulit. / rezilierea contractului de la baza facturii. Insa nu avem destule informatii ca sa stim daca actvitatea neinregistrata poate fi motiv de reziliere.

Din cate stiu eu, consecinta facturarii unor activitati neautorizate este ca emitentul facturii nu isi poate deduce fiscal cheltuielile pe acea actvitate. Si cam atat.
Faptul ca o societate comerciala desfasoara o activitate pe care nu o are inserata in obiectul de activitate, este responsabilitatea acelei societati si nicidecum a beneficiarilor acelor livrari de bunuri, prestari servicii ori lucrari efectuate.