Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sa fie oare clauza abuziva in contract?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sa fie oare clauza abuziva in contract?

Buna ziua!
Este vorba de un contract de mandat al administratorului unei firme, la care consiliul local este asociat unic, deci cu capital integral de stat.
Acestui administrator i-a incetat contractul din initiativa asociatului unic ca urmare a condamnarii acestuia pentru neglijenta in serviciu.
Desi in contract, printre clauzele de incetare a acestuia nu exista una care sa prevada incetarea de drept, administratorul se leaga de acest fapt solicitand plata indemnizatiilor pe 2 ani, astfel cum este stipulat in contract, pe motivul desfacerii acestuia fara vointa sa, dandu-ne in judecata.
In intampinarea noastra, PRINTRE ALTELE, am vrea sa facem referire si la faptul ca aceasta clauza ar fi una abuziva. Credem in aceasta pt ca la alte societati cu profil asemanator nu se regasesc astfel de clauze in randul administratorilor, fiind vorba totusi de bani ai statului, luand poate in consideratie si o prestatie/contraprestatie.
Pe ce temei legal s-ar putea dezovolta acest punct cu privire la clauza abuziva, si daca am gasi un precent in acest sens, o hotarare judecatoreasca, ne-ar ajuta si mai mult.
multumesc:)
Reprezentati o societate?
oarecum, incerc sa ajut un coleg care are aceasta speta.