Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Postdoctorat
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Postdoctorat

Buna ziua,

In prezent sunt in concediu de ingrijire copil si m-ar interesa inscrierea la Scoala PostDoctorala. In acest caz, datorita incasarii bursei doctorale, nu mai pot primi indemnizatia de ingrijire copil.
Aceasta scoala PostDoctorala (dupa absolvirea doctoratului) este considerata vechime in munca?
Daca renunt la indemnizatie (CIC), va trebui sa revin la locul de munca pe care il avem anterior intrarii in CIC si in paralel sa urmez studiile acestei scoli? Sau pot renunta la indemnizatia pt copil si urmez doar scoala?
As putea sa-mi mai iau, si ore ca si cadru didactic asociat?
Metionez ca inainte de suspendarea contractului de munca, pt intrarea in CIC, aveam doua locuri de munca (unul la privat si unul la stat, ca si cadru didactic asociat)
In aceste cazuri, se mai acorda stimulentul de insertie?

Va multumesc!
1. In timp ce benficiati de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC) puteti obtine venituri impozabile de pana la 3.000 lei intr-un an calendaristic.

2. - Daca se suspenda plata indemnizatiei pentru CCC puteti sa reluati activitatea la orice alt loc de munca (nu este obligatoriu sa reveniti la locul de munca de unde ati intrat in CCC).
- Din momentul in care aveti venituri puteti solicita stimulentul de insertie.
andyc25 a scris:

....
Aceasta scoala PostDoctorala (dupa absolvirea doctoratului) este considerata vechime in munca?
....

Nu constituie vechime in munca aceasta perioada.
Multumesc pentru clarificari!
As dori sa va mai intreb daca dupa momentul sistarii indemnizatiei pentru CCC exista obligativitatea intoarcerii la serviciu (locul de munca la privat, acolo unde aveam baza) sau imi pot mentine calitatea de angajat solicitând concediu fara plata?
In acest caz as putea urma doar scoala postdoctorala la care faceam referire si, totodata, sa imi reiau activitatea de cadru asociat la Universitate?
In cazul in care nu revin la serviciul de baza, ci voi lucra doar la Universitate se mai acorda acel stimulent de insertie? Mentionez ca in stabilirea actualei indemnizatii s-au luat in calcul atat veniturile de la privat cat si cele de la stat (Universitate).

Va multumesc anticipat si un An Nou cu sanatate si multe realizari!
Intr-un raspuns anterior va spuneam ca beneficiati de stimulentul de insertie daca aveti venituri profesionale impozabile indiferent de locul de munca.
andyc25 a scris:

Multumesc pentru clarificari!
As dori sa va mai intreb daca dupa momentul sistarii indemnizatiei pentru CCC exista obligativitatea intoarcerii la serviciu (locul de munca la privat, acolo unde aveam baza) sau imi pot mentine calitatea de angajat solicitând concediu fara plata?
In acest caz as putea urma doar scoala postdoctorala la care faceam referire si, totodata, sa imi reiau activitatea de cadru asociat la Universitate?
.....

Calitatea de salariat se pierde in momentul incetarii raportului de munca si nu in momentul suspendarii raportului de munca ca urmare a acordarii unui concediu fara plata.

Puteti urma scoala postdoctorala si sa fiti angajata la Universitate.