Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Limitari la infiintarea SRL D
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Limitari la infiintarea SRL D

O persoana care este inregistrata la ONRC ca "administrator" al unui SRL si care nu a fost niciodata asociat intr-o societate comerciala, poate infiinta un SRL -D ?
Dar daca a detinut functia de "director" intr-un Srl in urma cu 5 ani ?
In OUG 6 din 2011 este prevazut:
Art. 2
(1) In intelesul prezentei ordonante de urgenta, intreprinzatorul tanar, beneficiar al programului, denumit in continuare intreprinzator debutant, este persoana fizica majora care indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:

b) anterior datei inmatricularii societatii in registrul comertului nu a mai detinut si nu detine calitatea de actionar, asociat sau membru al organelor de conducere ale unei intreprinderi constituite in Spatiul Economic European;

In aceste conditii nu puteti infiinta SRL-D
Multumesc