Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj judiciar intre fostii soti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj judiciar intre fostii soti

Am facut partajul de bunuri comune dupa divort, dupa lichidarea regimului patrimonial. Cu ocazia realizarii partajului am declarat ca nu mai sunt alte bunuri imobile si mobile in afara celor declarate. Acum as dori sa deschid o actiune de partaj in justitie pentru bunurile comune nedeclarate cu ocazia realizarii partajului voluntar intre fostii soti. Se poate?
claudiuhui a scris:

Buna ziua!
nu s -a tinut de cunvat si a introdus actiune pentrui majorare a pensiei de intretinere ma gandesc ca este corect sa impartim bunurile comune mobile.

Pensia de intretinere nu are nimic in comun cu partajul sotilor. Pensia este un drept al copilului si este normal sa ii prestati intretinere in functie de venituri.
dv practic vreti acum sa va razbunati pentru ca al dv copil v-a cerut dreptul sau.
Este necinstita fosta dv. sotie pentru ca face tot ce poate pentru copilul sau?

E cam ciudat sa introduceti actiune de impartit bunuri despre care ati declarat ca nu exista... ar trebui sa contactati un avocat, ati facut o tranzactie nula, un partaj partial simulat... sunt multe chestiuni juridice tehnice acolo... si foarte greu si costisitor. Sper ca sunt bunuri foarte scumpe ca sa cheltuiti asa...
Daca mai sunt bunuri supuse partajului aveti dreptul de a va judeca.
Nu e vorba despre nici o razbunare din partea mea si nici de intentia de a ma sustrage de la plata obligatiei reprezentand pensie de intretinere. De fapt este vorba despre nerespectarea intelegerii dintre fostii soti, inainte de realizarea partajului voluntar la notar.. Ulterior realizarii intelegerii, s-a incheiat actul de partaj si dupa aceasta data fosta sotie urmareste sa obtina cat mai multe foloase de la mine, inclusiv dandu-ma in judecata pentru majorare de pensie pentru a -mi include in venituri norma de hrana. Mai vreau sa subliniez un aspect si anume ca fosta sotie a beneficiat de ajutor public judiciar, iar la calculul venitului nu i-a luat in considerare norma de hrana, insa instanta in cazul meu imi include norma de hrana in venit.
claudiuhui a scris:

Nu e vorba despre nici o razbunare din partea mea si nici de intentia de a ma sustrage de la plata obligatiei reprezentand pensie de intretinere. De fapt este vorba despre nerespectarea intelegerii dintre fostii soti, inainte de realizarea partajului voluntar la notar.. Ulterior realizarii intelegerii..... fosta sotie urmareste sa obtina cat mai multe foloase de la mine, inclusiv dandu-ma in judecata pentru majorare de pensie pentru a -mi include in venituri norma de hrana.

Dv nu intelegeti faptul ca acele "foloase" reprezend pensia de intretinere nu sunt foloase ale fostei ci reprezinta un drept al copilului.Nu puteti tranzactiona drepturi care nu va apartin. Datorati pensie copilului, nu fostei sotii. Aceasta doar gestioneaza banii in folosul copilului.
Sunt instante care includ norma de hrana in baza de calcul a pensiei de intretinere si instante care nu o includ. Practica nu este unitara in acest sens. Ramane in sarcina dv sa va formulati apararile. Dar repet, pentru pensia alimentara va judecati cu copilul, nu cu fosta. Aceasta doar il reprezinta si nu are nicio legatura cu intelegerea facuta referitor la partjarea bunurilor comune ale sotilor.
m_ella2005, utilizator