Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Exercitare viza control fin. preventiv conform cod ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Exercitare viza control fin. preventiv conform cod specific

Subiect: exercitare viza control fin. preventiv conform cod specific
Avand in vedere aspecte legate de legalitatea respectarii prevederilor legislatiei privind exercitarea controlului financiar preventiv, rog sa ma lamuriti in legatura cu persoanele care au dreptul de a acorda viza de CFP , si nu indeplinesc criteriul obligatoriu stipulat in Anexa nr. 2 din Codul Specific- de norme profesionale pentru persoanele care desfasoara activitatea de control financiar preventiv (Ordinul 923/11.07.2014 ), si anume acela de 3 ani vechime efectiva in domeniul financiar – contabil. Ca sef de departament mi-a fost impusa o persoana (si incadrata in structura mea de catre dir. economic si seful resurselor umane) care nu are mai putin de 3 ani de cand a terminat facultatea ca si economista (ea este si viitoarea nora a sefului resurse umane!!!)
INTREBARE: Unde se incadreaza din punct de vedere al codului PENAL acesta fapta, eu aducand la cunostinta conducerii ca legea este incalcata!!!
Multumesc!
Nu trebuie sa va deranjeze astfel de fapte ! Aveti o acoperire a legalitatii muncii dvs !
Multumesc, dar nu am inteles sensul!