avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procura
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procura

Stie cineva daca imi trimite sora mea o procura din italia pentru o succesiune ,zice ca acolo i-a spus ca o duce la tribunal si o face cu apostila ,e buna la noi ?? :O
Cel mai recent răspuns: MYRA CIMPEAN , Avocat 22:46, 27 Octombrie 2014
De preferat ar fi fost sa fie făcută la Consulatul României,in limba româna si nu e nevoie de apostila. Cei de la Consulat înscriu procura intr un registru special pt a fi verificată daca a fost sau nu revocata. Accesul la acest registru nu l au decât consulii si notarii din Romania.
mariusroby a scris:

Stie cineva daca imi trimite sora mea o procura din italia pentru o succesiune ,zice ca acolo i-a spus ca o duce la tribunal si o face cu apostila ,e buna la noi ?? :O


sa o dea la consulat sau ambasada

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune Robyegya Robyegya Pt efectuarea succesiunii dupa decesul tatalui nostru,eu si sora mea(ambele locuind in Grecia) i.am trimis mamei noastre procura facuta la un notar.Mama a ... (vezi toată discuția)
Procura specialã fãcutã în italia Geani_geani Geani_geani Sora mea este pemporar in Italia si am nevoie de o procura din partea ei pentru a o reprezenta la un proces. Este valabila procura facuta la un notar din ... (vezi toată discuția)
Partaj meluzu meluzu poate fiul meu sa reprezinte pe mama lui la notar pentru partaj (vezi toată discuția)