avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 471 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bun comun dupa casatorie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bun comun dupa casatorie

Buna ziua, as dorii sa stiu care este procedura legala in cazul in care inainte de casatorie sotia mea, avea un teren si apare ca bun propriu in CF, momentan sa operat in CF doar numele dupa casatorie. Eu ca sot ce trebuie sa fac ca sa aparem in CF ambii ca bun comun? deoarece vrem sa incepem o constructie pe acel teren Inainte de casatorie nu am semnat nici un fel de contract matrimonial ( sau cum se numeste). Si la ce cost se ridica procedura si ce implica ea act/acte implica? Multumesc.
Ultima modificare: Marți, 28 Octombrie 2014
ovy14, utilizator
Cel mai recent răspuns: ovy14 , utilizator 09:30, 29 Octombrie 2014
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am avut o casă anterior casatoriei dar am făcut o greșeală ... majestik majestik Am avut o casă anterior casatoriei dar am făcut o greșeală la care mi-a atras atenția și notarul,am lăsat acea casă în regimul matrimonial cu bunuri ... (vezi toată discuția)
Art. 317 - independența patrimonialã a soților ContSters4579 ContSters4579 Art. 317 Independenţa patrimonială a soţilor (1) Dacă prin lege nu se prevede altfel, fiecare soţ poate să încheie[b] orice acte juridice cu celălalt ... (vezi toată discuția)