Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Probleme ? - omisiune in Extras de CF: Casa fara ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Probleme ? - omisiune in Extras de CF: Casa fara Certificat de performanta energetica ?

Am cumparat un teren cu o casa.
Notariatul la care am facut actul de vanzare-cumparare
mi-a dat actele de la OCPI.

In Incheierea /OCPI - se scrie ca eu am facut o Cerere
privind intabulare sau inscriere provizorie.
Se mai scrie ca mi se intabuleaza dreptul de proprietate.
Odata cu actele depuse la Notariat pt. Contractul de vanzare-cumparare,
vanzatorul a depus si Certificatul de performanta energetica - pt. casa.
Insa, in Extrasul de Carte Funciara - s-a mentionat ca:
" Casa construita din ...., fara certificat de performanta energetica" ( ? ! ? )

- Daca la Intabulare /pe numele meu
si daca in Extrasul de Carte Funciara s-a scris ca
" Casa construita din ...., fara certificat de performanta energetica" ,
vor exista probleme ?

1. - Ce probleme pot avea din cauza acestei omisiuni ?
2. - Trebuie sa fac ceva ? Ce trebuie sa fac ?
In Contractul de vanzare-cumparare
nu se pomeneste deloc de acel Certificat de performanta energetica pt. casa,
Cand am intrebat Notara,
de ce nu s-a trecut nici in Contract si nici in actele /OCPI,
aceasta mi-a spus ca nu e nici o problema,
ca nu trebuie sa cer reexaminarea si completarea la OCPI,
pt. ca in Termen de 30 de zile de la incheierea la Notariat al unui act
pot face rost /pot completa actul incheiat cu acel Certificat de performanta energetica.
Adica, la Impozite si taxe sau in orice alta parte
pot da si acel Certificat de performanta energetica pt. casa,
chiar daca nu a fost trecut /chiar daca s-a omis la OCP
si nu a mai fost trecut in acte ( in Extrasul de CF ).

Va rog mult de tot sa ma ajutati !
Este o omisiune grava - care pe viitor nu o voi mai putea repara
si ma va costa in vreun fel ?
oricand puteti cere indreptarea unei erori materiale la OCPI si in cazul in care respectivul act exista si a fost omis se va face corectura
dar daca gresala nu apartine OCPI -inscrierea unui act in CF se face ulterior cu 60lei
Care este termenul in care se poate face corectura ?
exista un termen pentru Incheierea de CF pe care trebuia sa o primiti impreuna cu extrasul CF - acel termen este pentru a o "contesta" ... Dar daca dvs vedeti abea anu' viitor ca v-au scris numele gresit, au uitat sa o treaca pe sotie, nu au trecut la observatii suprafata desfasurata sau certificatul energetic... atunc va prezentati la OCPI, insa s-ar putea sa aveti surpriza ca functionarul sa va trimita cu cererea la caserie pt taxa de 60lei si sa va ceara evident si certificatul energetic, copie dupa buletin, extras CF nou, etc. #-o
Greseala a pornit de la Notariat -pt. ca in act nu s-a scris ca
exista pt. Casa vanduta si acel Certificat de performanta energetica.

Omisiunea a dus la neinscrierea la OCPI,
la Intabulare /pe numele meu
in Extrasul de Carte Funciara ca
" Casa construita din ...., fara certificat de performanta energetica" ,
vor exista probleme ?

Notariatul mi-a spus ca:
- acel Certificat - este valabil doar 3 ani de la data emiterii lui si ca
doar la Impozite si taxe - va trebui sa dau o copie,
impreuna cu Contractul de vanzare-cumparare.
- daca mi se inscria la Intabulare
si mentiunea ca am acel Certificat,
trebuia sa platesc in plus 60 lei,

1. - este corect ce mi-a spus Notara ?
sau aceasta trebuia din start sa ceara la OCPI
si inscrierea acestei mentiuni, fara sa platesc nimic in plus ?
2. - daca acum
vreau sa mi se treaca la Intabulare si ca
am acel Certificat, trebuie sa platesc 60 lei,
pt. completare Intabulare,
adica pt. inscrierea si acestei mentiuni ?
3. - daca nu mi se trece in Intabulare si aceasta mentiuni
este vreo Problema ?

Va rog mult de tot sa ma ajutati !