Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire, testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire, testament

Buna ziua!
As dori sa stiu ce metode sunt pentru a lasa mostenire tot ce ai copiilor tai,ma intereseaza cea mai ieftina dintre metode,cui ma adresez,daca testamentul este o procedura viabila,cat costa,daca este recunoscut si daca poate fi atacat.
Multumesc,
virginia25 a scris:

cum am putea imparti astfel incat copilul ...

CE sa impartiti?
Bunurile eventuale ce ar putea ramane de la parintii dvs. cand or muri ei?
Sau bunurile fratelui, care ar putea ramane copiilor lui, cand va muri el, fratele?

Si fratii si parintii ce zic de ideea asta de imparteala?
virginia25 a scris:

scuzati-mi rautatea

Nu-i bai! Însă scuzaţi-mi şi mie ...răutatea ...ăăăăsta adevarul, dar să ştiţi că

virginia25 a scris:

cea mai ieftina dintre metode ...
... pentru a lasa mostenire tot ce ai copiilor tai

este sa nu faci nimic şi să aştepti ...moartea.

Mai departe, am şi eu o nelamurire: fratele dvs. cu "situaţia un pic mai complicată" e mort? Nu e mort încă, dar îl vedeti murind inaintea părinţilor lui si ai dvs.? Întreb fiindcă numai în aceste două cazuri v-ar putea preocupa existenta copilului lui din casătoria anterioară. Altminteri, atâta vreme cât tatăl lui (fratele dvs.) trăieşte nu se pune problema ca el să-i moştenească pe bunici. (başca faptul că nici aceştia nu prea par îngropaţi ca să vă apucaţi deja să le împărţiţi averea...).

Dacă discutăm doar aşa, teroretic, despre ...ce ar fi dacă ar fi ...să ştiţi că tanti aceea cu unealta agricolă mai dă cu coasa şi-ntr-altă ordine decât credem noi.
romascanu, moderator
Nu este necesar testamentul, daca doriti sa transmiteti bunurile copiilor, dupa decesul dumneavoastra.

( mostenirea este legala ).