avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1410 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire, testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire, testament

Buna ziua!
As dori sa stiu ce metode sunt pentru a lasa mostenire tot ce ai copiilor tai,ma intereseaza cea mai ieftina dintre metode,cui ma adresez,daca testamentul este o procedura viabila,cat costa,daca este recunoscut si daca poate fi atacat.
Multumesc,
virginia25 a scris:

cum am putea imparti astfel incat copilul ...


CE sa impartiti?
Bunurile eventuale ce ar putea ramane de la parintii dvs. cand or muri ei?
Sau bunurile fratelui, care ar putea ramane copiilor lui, cand va muri el, fratele?

Si fratii si parintii ce zic de ideea asta de imparteala?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
virginia25 a scris:

scuzati-mi rautatea


Nu-i bai! Însă scuzaţi-mi şi mie ...răutatea ...ăăăăsta adevarul, dar să ştiţi că

virginia25 a scris:

cea mai ieftina dintre metode ...
... pentru a lasa mostenire tot ce ai copiilor tai


este sa nu faci nimic şi să aştepti ...moartea.

Mai departe, am şi eu o nelamurire: fratele dvs. cu "situaţia un pic mai complicată" e mort? Nu e mort încă, dar îl vedeti murind inaintea părinţilor lui si ai dvs.? Întreb fiindcă numai în aceste două cazuri v-ar putea preocupa existenta copilului lui din casătoria anterioară. Altminteri, atâta vreme cât tatăl lui (fratele dvs.) trăieşte nu se pune problema ca el să-i moştenească pe bunici. (başca faptul că nici aceştia nu prea par îngropaţi ca să vă apucaţi deja să le împărţiţi averea...).

Dacă discutăm doar aşa, teroretic, despre ...ce ar fi dacă ar fi ...să ştiţi că tanti aceea cu unealta agricolă mai dă cu coasa şi-ntr-altă ordine decât credem noi.
Ultima modificare: Joi, 30 Octombrie 2014
romascanu, moderator
Nu este necesar testamentul, daca doriti sa transmiteti bunurile copiilor, dupa decesul dumneavoastra.

( mostenirea este legala ).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune-rog raspuns montecarlobaby montecarlobaby Buna ziua . As avea o intrebare. Parintii mei au mai multe imobile . Suntem 2 frati: eu si sora mea. Sora mea este casatorita . Parintii au facut contract de ... (vezi toată discuția)
Testament pentru copiii dati in adoptie marlena80 marlena80 Buna ziua, Doresc sa aflu daca un parinte supravietuitor poate lasa mostenire prin testament unui copil dat in adoptie; Inafara de copilul dat in adoptie mai ... (vezi toată discuția)
Mostenire bani banca fara clauza mostenire? DoruD DoruD Pot mosteni banii de la CEC Bank ai fratelui mai mare care nu a fost casatorit si nu are copii? Normal, daca \"pleaca \" inaintea mea. Nu vrea sa ma treaca ... (vezi toată discuția)