Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inchiriere apartament care este si sediu PFA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inchiriere apartament care este si sediu PFA

Buna ziua,

urmatoarea situatie, va rog o opinie:
- am un apartament proprietate personala este sediul profesional al PFA-ului meu
- pot ceda in calitate de persoana fizica (nu PFA) folosinta acestui apartament prin contract de inchiriere inregistrat la Finante unei alte persoane fizice?

Este o lege care sa interzica?

Multumesc.
Pentru sediul PFA aveti contract de comodat sau inchiriere?
In mod normal puteti sa inchiriati fara probleme, in contextul in care nu desfasurati activitate acolo.
cate camere are apartamentul ?
in cate camere isi desfasora PFA-ul activitatea, adica in cate camere are sediul social ?
ContSters324606, utilizator
am contract de comodat cu PFA-ul meu pentru tot apartamentul.
Practic nu desfasor activitate acolo, nu stiu daca e o problema din punct de vedere al ANAF-ului.
Se verifica la inregistrarea contractelor de locatiune ca apartamentul sa nu fie declarat sediu?

Multumesc.
in situatia aceasta , nu veti putea inchiria .
modificati contactul cu sediul PFA-ului pentru o singura camera, apoi celelalte camere le veti putea inchiria cum doriti dumneavoastra .
Poate fi inchiriat fara probleme.
Alexandru Arsu, Contabil