avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inchiriere apartament care este si sediu PFA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inchiriere apartament care este si sediu PFA

Buna ziua,

urmatoarea situatie, va rog o opinie:
- am un apartament proprietate personala este sediul profesional al PFA-ului meu
- pot ceda in calitate de persoana fizica (nu PFA) folosinta acestui apartament prin contract de inchiriere inregistrat la Finante unei alte persoane fizice?

Este o lege care sa interzica?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Andrei Grigoras , utilizator 22:19, 19 Decembrie 2019
Pentru sediul PFA aveti contract de comodat sau inchiriere?
In mod normal puteti sa inchiriati fara probleme, in contextul in care nu desfasurati activitate acolo.
cate camere are apartamentul ?
in cate camere isi desfasora PFA-ul activitatea, adica in cate camere are sediul social ?
Ultima modificare: Miercuri, 29 Octombrie 2014
ContSters324606, utilizator
am contract de comodat cu PFA-ul meu pentru tot apartamentul.
Practic nu desfasor activitate acolo, nu stiu daca e o problema din punct de vedere al ANAF-ului.
Se verifica la inregistrarea contractelor de locatiune ca apartamentul sa nu fie declarat sediu?

Multumesc.
in situatia aceasta , nu veti putea inchiria .
modificati contactul cu sediul PFA-ului pentru o singura camera, apoi celelalte camere le veti putea inchiria cum doriti dumneavoastra .
Poate fi inchiriat fara probleme.
Ultima modificare: Miercuri, 29 Octombrie 2014
Alexandru Arsu, Contabil

Alte discuții în legătură

Ajutor inchiriere pfa pe cod caen 6820 norna norna Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu raspuns la urmatoarea intrebare: -[b]Persoana fizica P[/b] este proprietarul unui [b]apartament A[/b]. -aceeasi ... (vezi toată discuția)
Contract de comodat intre mine ca p.f. si srl al carei proprietar sunt federica federica De curand mi-am deschis o firma si am incheiat un contract de comodat cu punctul de lucru in apartamentul in care locuiesc si care este proprietatea mea.In ... (vezi toată discuția)
Sediul social fara activitate B.Rachel B.Rachel Buna ziua, ma numesc Bianca si as avea cateva intrebari legate de sediul social fara activitate. Am un apartament dat in chirie si folosit cu ... (vezi toată discuția)