Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calcul durata preaviz in cazul concedierii individuale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calcul durata preaviz in cazul concedierii individuale

Buna seara,

As dori sa va cer sfatul in legatura cu urmatoarea situatie:

In data de 10 Mai 2013 o companie comunica unui angajat un preaviz de concediere in baza art.65 din Codul Muncii in care precizeaza: "Incepand cu data de 13.05.2013 domnului [...] i se acorda un preaviz de 20 de zile lucratoare in perioada 13 Mai 2013 - 7 Iunie 2013.

In data de 6 Iunie 2013 companie emite Decizia de Concediere in care se precizeaza: "incepand cu data de 8 Iunie 2013 angajatului ii inceteaza contractul de munca".

Avand vedere:

- data comunicarii preavizului: 10 Mai 2013
- intervalul clar definit de preaviz: 13 Mai 2013 - 7 Iunie 2013
- prevederile Art. 181 al.1 pct 2 C. proc. civ : "Termenele in afara in cazul in care legea dispune altfel se calculeaza dupa cum urmeaza: 2. Cand termenul se socoteste pe zile, nu intra in calcul ziua de la care incepe sa curga termenul nici ziua cand acesta se implineste."

Care este parerea dvs?

Dispozitiile legale referitoare la preaviz au fost respectate?

Se considera ca preavizul curge de la data comunicarii 10 Mai? Sau de la data pe care o mentioneaza chiar compania: "Incepand cu data de 13 Mai se acorda un preaviz?" In acest caz se poate considera ca angjatul a beneficiat doar de 18 zile de preaviz?

Multumesc anticipat
De la data de 13 mai incepe sa curga preavizul.
Imi pare rau ca nu pot posta un calendar cu luna respectiva, pentru o mai usoara interpretare.

Dar in acest caz considerati ca cele 20 de zile lucratoare au fost respectate? Ultima zi din preaviz nu ar trebui luata in considere avand in vedere preverile c.proc civ la care am facut referire mai sus : "Cand termenul se socoteste pe zile, nu intra in calcul ziua de la care incepe sa curga termenul nici ziua cand acesta se implineste". Daca consideram asa, mie imi ies a numaratoare doar 18 zile.
ArcadieAldea, utilizator
C.proc.civ nu se aplica la aceste termene, mai ales ca vorbim despre anul 2013.

Nu ies 18 zile de preaviz , incepeti sa numarati cu data de 13 , intrucat ati primit notificarea de preaviz inainte de aceasta data.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc mult pentru raspuns.

Inteleg ca ultima zi, chiar daca nu o socotim nu influenteaza speta pentru ca acel cod proc. civila nu este aplicabil aici. Daca il luam in considerare, ar fi iesit 19 zile totusi.
Parerea mea este ca data incetarii c.i.m., in speta dvs, este gresita.
Plecand cu numaratoarea de la data de 13 mai si calculand cele 20 de zile lucratoare de preaviz , reiese ca data incetarii este data de 10.06.2013.

In speta, este aplicabil art.2553 C.civ.

Codul de procedura civila se refera la termenele procedurale si nu la alte termne.