Forum Discuţii juridice Executare silită amenda cnadnr
Discuție deschisă în Executare silită

amenda cnadnr

buna seara am primit un ordin de executare silita pt o amenda din 2011 achitata la primarie unde achit toate amenzile la momentul respectiv adica in 2011.ce nu inteleg eu de ce mi se cere acum sa platesc o despagubire de 28 euro +194 ron taxe de judecata.daca eu deja am amenda achitata la taxe si impozite va multumesc
alimario, utilizator
Abuz. Nu sunteti singurul. Daca aveti dovada platii, faceti contestatie la executare si invocati plata facuta in 2011, valorificandu-va astfel dreptul subiectiv civil garantat de Constitutie.
am dovada platii amenzii dar nimeni nu imi spune de ce trebuie sa mai platesc si despagubirea de 28 euro ..in momentul platirii amenzii doamna mi-a spus ca nu mai am nimic de plata si acum ma dau in judecata.nu mi se pare corect

alimario a scris:

am dovada platii amenzii dar nimeni nu imi spune de ce trebuie sa mai platesc si despagubirea de 28 euro ..in momentul platirii amenzii doamna ...

Care doamna? Nu aveati PV de contraventie?

Abuzul ala cu 28 de euro s-a intamplat pana in 2012 cand s-a abrogat norma respectiva, astfel incat se aplica doar faptelor constatate pana atunci (inclusiv 2011, situatia dvs.), asa era legea atunci cu despagubirea aia de 28 euro.
doamna unde am platit amenda.la cnadnr mi s-a spus ca trebuie sa platesc si cei 28 de euro.am platit atunci amenda de 125 ron +25 la fisc domnul cu care am vorbit la cnadnr mi-a spus ca nu amenda il intereseaza ci despagubirea .pai daca norma a fost abrogata eu mai trebuia sa platesc s-au nu?ce ma deranjeaza este faptul ca eu imi platesc tot la timp nu sa primesc ordine de executare ca acestea.
va multumesc de raspunsurile date pana acum.incerc sa ma luminez si eu
Normele se aplica doar pentru perioada in care au fost in vigoare. Acum s-a abrogat, atunci in 2012 era inca in vigoare.