Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Firma IT - hardware nou infiintata
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Firma IT - hardware nou infiintata

Buna ziua,

As dori sa stiu pentru mine ca viitor co-parteneriat firma IT urmatoarele:
Daca pot obtine reducerea de tva pe firma pentru lucrurile cumparate, acesteafiind strict necesare bunei desfasurari ale activitatii firmei?
Ce demersuri trebuiesc facute la infiintarea unei firme noi?
Ce plati trebuiesc facute catre stat?
Ce fel de angajati trebuie sa am in plus, fata de specialistii IT necesari bunei desfasurari ai firmei?
Va Multumesc Frumos Anticipat!
1. Nu obtineti reducere la TVA dar daca firma este platitoare de TVA il puteti deduce.
2. Dupa infiintarea firmei la Registrul Comertului trebuie sa va luati Registru Unic de Control in 30 de zile. Cand va deveni platitoare de imp pe profit trebuie luat Registrul de Evidenta Fiscala. Daca veti face afaceri cu companii straine ar trebui sa va inregistrati in ROI pt cele comunitare si sa aveti nr Eori pt cele extracomunitare (mai depinde si daca veti avea livrari de bunuri sau de servicii). Inregistrare ca platitor de TVA (daca va avantajeaza)
3. Impozit micro sau profit, TVA daca este cazul, taxe salariale, impozit pe dividende dupa 1 an
4. Nu aveti obligativitate sa angajati pe cineva anume --- doar cei care vor presta munca pt companie.
5, Pt salariati ar trebui sa aveti in vedere PSI, SSM si medicina muncii. Un contabil v-ar mai putea folosi. Restul le mai aflati pe parcurs in functie de nevoile companiei.