Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit forfetar
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit forfetar

salut

ma poate lamuri si pe mine cineva?

am o firma infiintata in 2010 , SRL .platitor de TVA , fara angajati.
in afara de Impozit pe profit 16% ( daca sunt pe profit ) si TVA-ul mai am ceva de platit . trebuie sa platesc si forfetarul?

cu stima
in 2010 sunteti scutit de forfetar
multumesc , deci anul asta am scapat de forfetar :yeah:
Contribuabilii înfiinţaţi în cursul anului nu intră sub incidenţa prevederilor art. 18 alin. (2) pentru anul în care se înregistrează la oficiul registrului comerţului, însă aceştia sunt obligaţi la determinarea impozitului pe profit potrivit prevederilor titlului II "Impozitul pe profit" din Codul fiscal.
adica cum sa determin acest impozit pe profit? sa spun cu aprox care ar fii profitul firmei? si pina la urma trebuie sa platesc ceva pentru asta?
Cel mai bine va clarificati daca cititi titlul II din Codul Fiscal privind impozitul pe profit,.