Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Actiunea normei juridice asupra persoanelor - licenta
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Actiunea normei juridice asupra persoanelor - licenta

Buna ziua, ce carti/ materiale mi ati putea recomanda in legatura cu tema actiunea normei juridice asupra persoanelor? va multumesc! (anumite idei pentru un plan de licenta)
Puteti mentiona aspecte legate de :
- Consideraţii generale privind normele juridice
- Aplicarea normelor juridice in spatiu
- Principiul teritorialitatii normei juridice si exceptii de la acest principiu
- Forme de tratament pentru straini
- Moduri de incetare a prezentei unor cetateni straini pe teritoriul tarii
- Aspecte de drept comunitar
Multumesc pentru informatii, dar referitor la aspectele de drept comunitar la ce as putea face referire mai exact?
Puteti sa va referiti la legislatia din unele state membre UE.