Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Amenda la E.ON
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Amenda la E.ON

Buna ziua!
O sa prezint mai pe scurt problema.
Cam prin februarie,am primit vizita unor angajati E.ON,care au afirmat ca tatal meu "fura" curent electric.Au facu domni toate verificarile si au spus ca nu esti nici o problema,pe langa asta au facut un proces verbal pe care tata nu l-a citit niciodata si nici nu i s-a cerut sa il semneze(nu asa ar trebui?).Din acea zi evident electricitatea a fost intrerupta....am tot asteptat cam doua saptamani in care am si sunat la E.ON sa intrebam daca s-a rezolvat ceva,ce trebuie facut.....Ma rog ideea e ca intr-o buna zi tata s-a saturat sa sune si sa intrebe si el fiind electrician s-a conectat singur la reteaua electrica.Acum abia in octombrie am primit un plic de la ei in care spun ca trebuie sa platim o amenda de 3200 de lei.
Cum ar trebui sa procedam?
In conditiile in care asupra tatalui dvs plana suspiciunea savarsirii unei infractiuni,se impunea sa citeasca cu deosebita atentie procesul verbal intocmit de reprezentantii furnizorului de energie electrica
Avand in vedere ca tatal dvs a fost de fata la control si la incheierea procesului verbal,avea dreptul sa consemneze obiectiuni fata de constatarile angajatilor furnizorului de energie electrica
Daca apreciati util si necesar,analizati oportunitatea contestarii amenzii