avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 761 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract falsificat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract falsificat

buna ziua.Am o problema,si as dori sa apelez la sfaturile dumneavoastra daca se poate.
Acum 4 luni,mai concret in data de 27 februarie m-am angajat la o firma ca ospatar.nu am semnat nici un contract,desi,am fost intrebat de nenumarate ori daca doresc un contract de munca.Evident raspunsul meu a fost afirmativ.Cu toate acestea ,nu mi s-a adus sa semnez un contract.Mentionez insa ca in ziua in care m-am anjat acolo,am semnat o cere de angajare,si am dat copie de pe diploma de bacalaureat si de pe cartea de identitate.In 16 aprilie,datorita unor "altercatii" intre mine si o persoana din firma,am decis sa plec de la firma respectiva,nesemnand insa nici o cerere de demisie.In 17 aprilie am mers sa clarific problema salariului,moment in care angajatorul mi-a pus in fata un contract individual de munca,in care eu eram titulara,si,era semnat(semnatura mea falsificat) de catre contabila,eu afland de acesta in momentul plecarii mele de la firma.mentionez ca nu mi-am primit nici pana acum salariul,am facut o sesizare la itm timisoara,dar dupa mai mult de o luna am primit raspuns de la itm ,ca administatorul firmei nu a fost in localitate si de aceea ce nu s-a putut face un control la firma respectiva.Mi se pare suspect ca nu s-a rezolvat nimic.deci,eu am un contract fals,si nici banii pe perioada muncita nu mi i-am primit.ce pot sa fac in acest caz?imi voi recupera banii?sa actionez in instanta?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:09, 28 Mai 2009
~ Conținut șters la cerere ~
bine,dar ITM-ul nu a facut nimic concret.Adica ,sa falsifici un contact de munca e destul de grav,presupunca mult mai grav va fi daca voi actiona eu in instanta.Mai am o intrebare:eu acolo lucram doua zile cu doua,in jur de 17-18 ore pe zi.In sensul acesta pot face ceva?pot dovedi numai cu persoane care lucreaza inca acolo,sau care au lucrat .pot face ceva si in sensul asta?adika,munca nu mi-a fost platita.
~ Conținut șters la cerere ~
~ Conținut șters la cerere ~
mai am o intrebare.eu stau in timisoara,dar adresa din buletin este in oltenia,domiciliul parintilor.
nu pot facenicicum sa actionez in instanta in timisoara?

Alte discuții în legătură

Carnet de munca eu_vicky eu_vicky Buna ziua, o prietena este angajata la o firma de 2 ani si nici pana acum nu i s-a facut o carte de munca pe motiv ca nu mai sunt tipizate,dar ea a cerut ... (vezi toată discuția)
Contract +salariu oana a oana a Buna seara am si eu o intrebare: lucrez de un an jumatate la o firma de paza la care eu nu stiu daca am carte de munca nici pana in ziua de azi,in plus in ... (vezi toată discuția)
Contractul de mediere,cu o agentie de recrutare personal in strainatate vsymalina vsymalina Acum 3 luni,am incheiat un contract de mediere cu o agentie care recruteaza personal in strainatate(contractul contine mai multe obligatii decat drepturi si ... (vezi toată discuția)