Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Sa votam sau nu?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Sa votam sau nu?

Azi Romania isi angajeaza un presedinte care sa-i conduca si sa-i reprezinte.
Angajarea unui presedinte nu consta in participarea candidatului la un examen organizat prin concurs, ci prin daruirea votului a cetatenilor romani cu drept de a vota.

Intrebare:
1) Sa votam sau sa nu votam?
2) De ce sa votam sau de ce sa nu votam?
Avand in vedere vremurile in care traim,ar trebui sa avem fiecare dintre noi constiinta si responsabilitatea de a ne manifesta interesul pentru speranta de mai bine,de a participa la vot
Parerile referitoare la participare la vot ,la candidati- sunt personale,esential este ca trebuie sa ne exprimam fiecare opinia,cu speranta,ca am desfasurat efortul in limitele noatre de competenta si am participat la vot
Dupa vot,este alta etapa,alta discutie , cine numara voturile...si ale cui interese le reprezinta,vom afla in timp si pe pielea noastra
~ Conținut șters la cerere ~
Este mult mai firesc sa mergem la vot, sa ne exprimam vointa in acest mod, decat sa nu mergem si sa barfim pe la colturi, sa facem politica de cartier si sa comentam, sa injuram si sa victimizam permanent. Daca va fi bine, sau nu, dupa exprimarea opiniei personale a fiecaruia dintre noi, vom vedea! Este foarte adevarat faptul ca nu este obligatoriu sa mergem la vot, dar, cu tarie cred ca daca avem ceva de spus, avem astfel ocazia sa o facem...Altfel, este foarte posibil si probabil, ca o vor face altii in locul nostru... la cei care se prezinta la urne ma refer!
Raluca Iliescu, Avocat
1. Desigur ca trebuie sa votam. Nu cum ne indemna un personaj, 'nu mergeti la vot'.
2. De ce sa votam ? Pentru ca asa functioneaza democratia.
Tarzan2012 a scris:

Azi Romania isi angajeaza un presedinte care sa-i conduca si sa-i reprezinte.
Angajarea unui presedinte nu consta in participarea candidatului la un examen organizat prin concurs, ci prin daruirea votului a cetatenilor romani cu drept de a vota.

Intrebare:
1) Sa votam sau sa nu votam?
2) De ce sa votam sau de ce sa nu votam?

Asa m-am intrebat si eu...pana am intrat iin cabina de vot...

Si apoi am votat...

Va inteleg foarte bine intrebarea...