Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita la un dosar deja prescris
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita la un dosar deja prescris

Privitor la un dosar de creditare de bunuri de consum.Sa-u achitat un numar de rate - mai bine de jumatate din valoarea creditarii- dar din motive financiare nu am mai platit. Dosarul a fost preluat de o anumita firma de recuperare. Dupa o perioada de trei ani si jumatate la presiunile acestei firme s-au mai platit sase rate,dupa care tot datorita situatiei financiare nu s-a mai continuat plata acestor rate,drept pentru care dupa alti doi ani si jumatate a inceput procedura de executare silita. Intrebarea la care as dori un raspuns este urmatoarea:privitor la perioada cuprinsa de la plata ultimei rate la magazin si plata primei rate catre firma de recuperare - respectiv o perioada de trei ani si jumatate - mai aveau dreptul sa mai solicite plata altor sume de bani avind in vedere faptul ca termenul de prescriere este de trei ani,deci acest dosar fiind prescris de la sine? Pot considera aceasta actiune o forma de inselatorie bazata pe faptul ca,cu buna stiinta,s-au solicitat sume de bani in baza unui dosar deja prescris? Daca am dreptate pot ataca in justitie aceasta forma de inselatorie?
Dvs puteti considera ce doriti, insa nu aveti dreptate, ce ati platit e bun platit, faptul ca dreptul creditorului la actiune e prescris inseamna ca nu va mai poate obliga in vreun fel sa platiti, nu ca vi se sterge datorie.
Aveau tot dreptul sa va ceara banii, nu va puteau obliga sa platiti.. cred ca sesizati diferenta.
Cand ati ajuns la executare silita, trebuia sa fi contestat.
Achiesez cu gi-jane2, adaugand :

"In situatia in care ai achitat o datorie care s-a prescris, plata este considerata valabila si nu mai beneficiezi de dreptul de restituire.

“Plata facuta voluntar de catre datornic creditorului, indiferent de motivul care l-a determinat sa achite datoria sau doar o parte din ea, este o plata valabila, chiar daca s-a implinit termenul de prescriptie a executarii silite. (…) Debitorul nu mai are dreptul, potrivit legii, de a solicita creditorului restituirea banilor”, a mai aratat Claudiu Lascoschi."

A se vedea discutia Avocatnet din iulie 2011 : www.avocatnet.ro/content/art...
mai mult, atunci cand ati platit voluntar o parte din datorie ati anulat termenul de prescriptie, a.i. acum la 2 ani jumatate fata de acele plati nu mai beneficiati de prescriere (ar fi fost 6 ani de la incetarea platii ratelor)
Cu tot respectul, insa nu consider ca aveti dreptate. Termenul de prescriptie odata implinit este implinit si gata ... nu mai poate fi anulat. Instanta ar fi constatat implinirea termenului de prescriptie si imposibilitatea se a mai cere (de catre firma de recuperari) executarea datoriei.
Platile facute dupa implinirea termenului de 3 ani nu au nici o relevanta.
Problema este ca nu s-a depus cerere de contestare in termen ... acum fiind prea tarziu.
In sustinerea afirmatiei va pun la dispozitie un pasaj din Sentinta Civila XXXX/2014 a Judecatoriei XXXXXXXXX:
"Recunoasterea dreptului a carui actiune se prescrie facuta de cel in folosul caruia curge prescriptia in conformitate cu art 16 alin 1 din Decretul 167/1958, are ca efect intreruperea numai in situatia in care recunoasterea a intervenit in cursul termenului de prescriptie.
Recunoasterea debitului ulterior implinirii termenului prescriptiei nu are ca efect intreruperea cursului prescriptiei.
Imprejurarea ca debitorul a achitat o parte din sume nu duce la intreruperea cursului prescriptiei intrucat problema intreruperii cursului prescriptiei se poate pune cat timp prescriptia este in curs si nu dupa ce cursul prescriptiei s-a implinit.
Avand in vedere cele arate mai sus, instanta va admite exceptia prescriptiei extinctive invocate de contestator prin intampinare, va admite prezenta contestatie la executare si va dispune anularea executarii silite."
Multumesc.