avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 999 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Instiintare de la parchetul de pe langa judecatorie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Instiintare de la parchetul de pe langa judecatorie

Buna ziua ,

O buna prietena a gasit in posta astazi o instiintare :

In atentia doamnei ..................

In conformitate cu prevederile art. 260 si art 261 din Codul de procedura penala , va instiintam ca la data .................. ora...... am procedat la afisarea prezentei , nefiind indeplinite conditiile de inmanare a comunicarii , in cauza ce formeaza obiectul dosarului xxxx/II/5/2014 al Parchetului de pe langa Judecatoria .............
Va comunicam ca sunteti in drept sa va prezentati in termen de 5 zile de la afisarea prezentei pentru inmanarea comunicarii la sediul Parchetului .

Nu intelegem despre ce este vorba , doamna in cauza neavand probleme de natura juridica pana acum sau alte incidente de natura penala .
La ce ar trebuii sa se astepte si ce inseamna aceaste instiintare ?

Va multumim
Cel mai recent răspuns: mariusTFT , utilizator 12:51, 3 Noiembrie 2014
Daca se precizeaza ca se doreste a se inmana o comunicare ce formeaza obiectul unui dosar enal inseamna ca exista un dosar penal inregistrat la parchet in care Doamna are o anumita calitate in dosar: parte, martor etc. Este in interesul acesteia sa se prezinte si sa ridice comunicarea respectiva si pentru a putea vedea ce calitate are in dosar. Daca nu avea legatura cu acel dosar penal nu primea aceasta instiintare. Va recomand sa ridicati comunicarea respectiva si sa va informati cu privire la calitatea Doamnei in dosarul respectiv. Un dosar penal nu este deloc de neglijat.
Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Instiintare parchet cris0811 cris0811 Buna seara! am si eu nevoie de un raspuns la o nelamurire. Sotul meu in anul 2012 a avut un conflict cu un vecin ce s-a lasat cu o plangere penala din partea ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am gasit zilele trecute in cutia postala o hartie ... Mario356+58 Mario356+58 Buna ziua, Am gasit zilele trecute in cutia postala o hartie pe care scrie: \"instiintare dosar nr xxxx/P/2020 In conformitate cu prevederile art 260 ... (vezi toată discuția)
Buna, am primit asta astăzi pe e-mail, poate cineva să explice, ... Ponshide Ponshide Buna, Am primit asta astăzi pe e-mail, poate cineva să explice, vă rog, sunt student în România, așa că nu știu cu adevărat legile și cum ... (vezi toată discuția)