Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Vanzare masina prin act de donatie.... fara taxa ANAF ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Vanzare masina prin act de donatie.... fara taxa ANAF platita

am vindut o masina care a fost inmatriculata cu act de partaj si la care nu a trebuit achitata taxa de poluare//// acum la revinzare eu nu m am gindit ca urmatorul cumparator va trebui sa o platesca din moment ce masina era inmatriculata deja de anul trecut.

In anuntul postat nu am scris nimic de taxa cum ca ar fi platita ....stiu ca cumparatorul m a intrebat daca am recuperat taxa si i am spus ca nu.....

Acum el depunind actele la ANAF i s a comunicat ca are de achitat taxa ca sa poata sa isi inmatriculeze masina.... si m a sunat ca daca eu nu ai dau banii de taxa el imi face plingere penala si ca imi aduce masina inapoi si sa ai inapoiez banii.....

Care este legislatia in domeniu? Multumesc anticipat.
Depinde de intelegerea facuta. La inmatriclarea de catre dvs, nu a trebuit platita respectiva taxa pentru ca era un bun dobindit dintr-o mostenire. Acum nu stiu daca dvs ati fost rau intentionat sau nu, dar din punctul meu de vedere nu ati fost corect. De asemenea, nu stiu cat ar avea de platit cumparatorul. Puteti face in asa fel incat sa ajungeti la un consens.
Nu a fost nici o intelegere...a luat masina fara macar sa se urce in ea sa vada cym merge...