Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recuperare placute inmatriculare auto!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recuperare placute inmatriculare auto!

Salut.
Ma confrumt cu o problema de ceva timp.
Am nevoie de ajutorul cuiva sa ma lamureasca in privinta problemei.
Nu vreau sa scriu prea mult...

PROBLEMA!!!!!
Tatal meu a avut un autoturism pe care la vandut cu ceva timp in urma. Atunci cand a facut contractul de vanzare cumparare a mentionat faptul ca DORESTE SA PASTREZE PLACUTELE DE INMATRICULARE. Fapt pentru care a platit o suma de bani ptr rezervarea lor pe viata! Nu a a mai apucat sa isi cumpere alta masina ptr ca intre timp a decedat. De curand mama mea si-a cumparat o masina pe care vrea sa o inmatriculeze si sa opteze pentru placutele de inmatriculare pe care le-a avut tata la masina. La ghiseu i s-a spus ca NIMENI, IN VECI, NU MAI BENEFICIA DE PLACULELE DE INMATRICULARE, a tatalui meu! Acum intreb eu: daca sunt rezervate pe viata, odata cu decesul tatalui meu nu se anuleaza rezervarea?!
rezervarea lor pe viata!

Aveti chitanta pe care exista aceasta precizare "pe viata" ?
Nu exista aceasta optiune
Procedura de rezervare la cerere a numarului de inmatriculare se realizeaza pentru o perioada de timp bine determinata,rezervarea se face pentru un an si costa 30 lei

Nu vreau sa scriu prea mult...

Dvs nu doriti sa scrieti prea mult,nu doriti sa comunicati date relevante,in schimb doriti lamurirea pe deplin a situatiei cu care va confruntati
Ordinul 1501/2006) privind procedura inmatricularii, inregistrarii, radierii si eliberarea autorizatiei de circulatie provizorie sau pentru probe a vehiculelor

Art. 25. -
(1) Radierea se face pe baza depunerii certificatului de inmatriculare sau de inregistrare si a placutelor cu numar de inmatriculare (...)

atunci cand mergeti sa radiati masina sa depuneti concomitent si documentele pentru inmatricularea masinii noi si sa solicitati atribuirea nr de pe masina ce o radiati.

Art. 14. -
(4) In cazul in care proprietarul vehiculului intentioneaza transferarea dreptului de proprietate asupra acestuia si opteaza pentru pastrarea combinatiei numarului de inmatriculare, poate solicita atribuirea unui alt numar de inmatriculare, cu depunerea documentelor prevazute de alin. (1) si (3), daca cererea pentru pastrarea acesteia si cererea privind transcrierea transmiterii dreptului de proprietate nu sunt depuse concomitent la serviciul public comunitar regim permise de conducere si inmatriculare a vehiculelor competent sa inmatriculeze vehiculul. Placutele cu numarul de inmatriculare se pastreaza de catre proprietar, daca acesta a optat in acest sens.

Tatal meu a avut un autoturism pe care la vandut cu ceva timp in urma. Atunci cand a facut contractul de vanzare cumparare a mentionat faptul ca DORESTE SA PASTREZE PLACUTELE DE INMATRICULARE.

Ati precizat interesul tatalui dvs de a instraina autoturismul
Nu ati precizat daca la instrainare ,tatal dvs a retinut placutele de inmatriculare,urmand ca noul proprietar sa solicite atribuirea altui numar de identificare ,respectiv alte placute de inmatriculare
Aspectul ca tatal dvs a inserat in contractul de vanzare cumparare intentia de pastrare placute de inmatriculare este o problema distincta fata de realitatea ca dansul nu a retinut in fapt placutele si a instrainat auto cu placutele de inmatriculare mult dorite
Daca ,configuratia de litere mult dorita se afla in circulatie,teoretic exista posibilitatea ca mama dvs sa desfasoare demersuri la actualul proprietar si daca acesta accepta, se poate realiza transferul placutelor cu modificarile de rigoare in evidente si in documentele ce insotesc autovehiculele