avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Cum imi recuperez placutele??!
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Cum imi recuperez placutele??!

Buna ziua,
In luna sept am vandut un auto pe care aveam placute cu nr preferential (pe care l-am folosit anterior la alte 5 masini). Noul cumparator refuza sa imi inapoieze placutele, initial mi-a spus ca i le-a oprit la politie atunci cand a inmatriculat masina, ulterior spunandu-mi ca a vandut masina mai departe in alt judet si ca nu mai are datele de contact ale noului cumparator. Mentionez ca pe talon am completat rubrica "instrainat catre", am scos masina de la taxe si impozite, am platit la politie taxa pastrare nr. (cum am procedat de fiecare data)... Cum fac mai departe sa imi recuperez aceste placute??
Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: eX3nna , utilizator 18:21, 3 Decembrie 2015
Daca detineti dovada achitarii pastrarii numarului de inmatriculare,solicitati la SPR ,eliberarea placutelor de inmatriculare
Teoretic daca cumparatorul a predat placile de inmatriculare acestea au fost distruse ,dar numarul de circulatie figureaza in evidente ca preferential retinut si achitat,astfel ca vi se poate elibera al doilea set de placi ,care sa contina configuratia dorita de dv
Cel caruia i-am vandut.o eu, a vandut.o la randul sau, cu tot cu nr mele, noul cumparator neinmatriculand.o (initial mi.a spus ca i le.a oprit la politie, dar se pare ca era doar o minciuna). Politia nu imi poate elibera dubluri, deoarece in evidentel lor apare neradiata si ca se circula cu ea...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare autoturism avram172 avram172 Buna ziua. In noiembrie 2015 am vandut un autoturism care era inscris pe numele meu, incheind in acest sens acte de vanzare cumparare, am dat si certificatul ... (vezi toată discuția)
Masina sub sechestru 0v11 0v11 Buna ziua! Am cumparat o masina pe care nu o pot inmatricula deoarece este sub sechestru in dosarul nr. 28535/281/2013 inregistrat la Judecatoria ... (vezi toată discuția)
Numere de inmatriculare semaj semaj in anul 2015 am vandut unei persoane un autoturism care este pe numele meu si acum dar vazand ca se va scoate taxa de mediu cel care mi.a cumparat ... (vezi toată discuția)