Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Cum imi recuperez placutele??!
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Cum imi recuperez placutele??!

Buna ziua,
In luna sept am vandut un auto pe care aveam placute cu nr preferential (pe care l-am folosit anterior la alte 5 masini). Noul cumparator refuza sa imi inapoieze placutele, initial mi-a spus ca i le-a oprit la politie atunci cand a inmatriculat masina, ulterior spunandu-mi ca a vandut masina mai departe in alt judet si ca nu mai are datele de contact ale noului cumparator. Mentionez ca pe talon am completat rubrica "instrainat catre", am scos masina de la taxe si impozite, am platit la politie taxa pastrare nr. (cum am procedat de fiecare data)... Cum fac mai departe sa imi recuperez aceste placute??
Multumesc anticipat.
Daca detineti dovada achitarii pastrarii numarului de inmatriculare,solicitati la SPR ,eliberarea placutelor de inmatriculare
Teoretic daca cumparatorul a predat placile de inmatriculare acestea au fost distruse ,dar numarul de circulatie figureaza in evidente ca preferential retinut si achitat,astfel ca vi se poate elibera al doilea set de placi ,care sa contina configuratia dorita de dv
Cel caruia i-am vandut.o eu, a vandut.o la randul sau, cu tot cu nr mele, noul cumparator neinmatriculand.o (initial mi.a spus ca i le.a oprit la politie, dar se pare ca era doar o minciuna). Politia nu imi poate elibera dubluri, deoarece in evidentel lor apare neradiata si ca se circula cu ea...