Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE COPIL MINOR
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE COPIL MINOR

CUM ANUME POATE UN PARINTE, PROPRIETAR AL CASEI FAMILIEI SA LASE MOSTENIRE COPILULUI SAU MINOR CASA, FARA A PUTEA ATACA APOI ACEL ACT?MENTIONEZ CA SOTII NU MAI SUNT IN RELATII BUNE, PUTAND URMA UN POSIBIL DIVORT.
daca imobilul este proprietate personala detinut de sot inainte de casatorie, chiar daca vor divorta, nu se poate pune problema partajarii acestui imobil.
si in acest caz, nu vad de ce s-ar complica . la majorat parintele respectiv va putea vinde sau dona apartamentul copilului , daca doreste ca acesta sa fie proprietar.
da minorul sa devina proprietar
Buna ziua.Daca am un apartament pe numele meu inainte de casatorie si doresc ca dupa decesul meu apartamentul sa-i ramana nepotului meu minor, ce ar trebui sa fac? Vreau ca nepotul sa intre in posesia lui cand implineste 20 ani.Se poate? Prin donatie sau mai e vreo varianta?
1. Contract de vanzare-cumparare cu habitatie viagera - nepotrul e obligat sa va tina in casa si sa va asigure intretinerea pana veti deceda.

2. Testament, dar acesta se poate reduce in functie de ce mostenitori legali veti avea dupa deces.
Cabinet Avocat Radu Adrian, Avocat
daca nepotul e minor are 5 ani , cum sa ma intretina/?