avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... o intrebare...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

o intrebare...

Salutare.Am si eu o intrebare.Am fost audiat la procuratura in calitate de martor intr-un dosar de tentativa de omor.Acum cred ca procesul se apropie si va incepe taraboiul cu mii si mii de infatisari.Treaba este ca urmeaza ca eu sa plec din tara pe o perioada nedeterminata si as vrea sa imi retrag declaratia ca sa nu mai am treaba cu tribunalul.Se poate,deoarece vreau sa merg la procuratura pentru a retrage? multumesc anticipat
Ultima modificare: Vineri, 29 Mai 2009
maryus334, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:05, 29 Mai 2009
maryus334 a scris:

Salutare.Am si eu o intrebare.Am fost audiat la procuratura in calitate de martor intr-un dosar de tentativa de omor.Acum cred ca procesul se apropie si va incepe taraboiul cu mii si mii de infatisari.Treaba este ca urmeaza ca eu sa plec din tara pe o perioada nedeterminata si as vrea sa imi retrag declaratia ca sa nu mai am treaba cu tribunalul.Se poate,deoarece vreau sa merg la procuratura pentru a retrage? multumesc anticipat


Nu,declaratia dvs.,nu poate fi retrasa in conditia in care ati depus marturie in faza de cercetare penala.Riscati sa fiti acuzat de marturie mincinoasa.Faceti cunoscut organelor de cercetare penal unde urmeaza sa plecati si in cazul acesta s-ar putea renunta la marturia dvs.in cazul in care aceasta nu are o importanta deosebita pentru caz sau in cazul in care se solicita a fi avuta in vedere numai declaratia de la cercetare,partile neinsistand in audierea dvs.in faza de cercetare judecatoreasca.
Mentionez ca mai sunt vreo 10 martori care au mai dat aceiasi declaratie si de aceea ma gandesc ca declaratia mea fiind ca si a lor poate fi retrasa.Ma gandesc ca nu este cruciala pentru dosar.
Acum nu conteaza ceea ce din punctul dvs. de vedere considerati ca fiind important, anchetatorii decid in ce masura este importanta marturia dvs. in faza de urmarire penala., asa ca trebuie sa va deplasati la parchet, sa luati legatura cu procurorul desemnat pt acest caz si acolo aflati toate raspunsurile ( asta dat fiind si natura cazului in care a-ti depus deja marturie-tentativa de omor )

Lavinia Costica.
maryus334 a scris:

Mentionez ca mai sunt vreo 10 martori care au mai dat aceiasi declaratie si de aceea ma gandesc ca declaratia mea fiind ca si a lor poate fi retrasa.Ma gandesc ca nu este cruciala pentru dosar.

Cu tot respectul,dvs.nu aveti nici calitatea,nici probabil,pregatirea profesionala sa apreciati acest lucru,doar in cazul in care sunteti "clarvazator".Mergeti la procuror sau formulati cerere instantei,daca dosarul a ajuns in aceasta faza si aratati ca la data de.....plecati din tara si va aflati in imposibilitate de a depune marturie.Atat si nimic mai mult !
maryus334 a scris:

Mentionez ca mai sunt vreo 10 martori care au mai dat aceiasi declaratie si de aceea ma gandesc ca declaratia mea fiind ca si a lor poate fi retrasa.Ma gandesc ca nu este cruciala pentru dosar.


Nu aveti cum sa va retrageti declaratia.Veti primi o amenda pentru neprezentare si probabil ca nu veti mai fi audiat daca mai sunt 10 martori care declara la fel.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Martori necitati in proces penal roberto3 roberto3 Buna ziua! Vreau sa intreb de ce din opt martori in total intr-un proces penal doi dintre ei nu au fost citati-mentionez ca cei doi erau chiar la fata locului ... (vezi toată discuția)
Martor - marturie mincinosa xuser xuser Pe scurt: vin 5 sa ma bata. Politia il prinde pe unul iar ala cheama ,sa zicem, pe 2 dintre complici ca martori (mincinosi evident). Daca din martori devin ... (vezi toată discuția)
Dovada de circulatie andu202002 andu202002 Daca in cazul unui accident auto, urmat de suspendarea permisului auto pana la solutionarea cazului,dosarul nu mai este la procuratura ci, la biroul de ... (vezi toată discuția)