Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIERE individuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIERE individuala

buna ziua,
am fost concediat conf art 65 alin 1
am primit preavizul de 20 zile , din care am fost doar 10 zile la munca timp de 8 ore
in timpul preavizului ramas de 10 zile in care nu am mai mers la munca s-au facut angajari pe postul meu, aceleasi atributii doar postul cu alta denumire
se poate contesta aceasta decizia de concediere?
multumesc
Da, se poate contesta decizia de concediere , iar in actiune puteti solicita instantei de judecata emiterea unei adrese catre ITM prin care sa se comunice daca dupa data concedierii dvs s-au facut angajari si pe ce posturi.

Actiunea se depune la Tribunalul in raza caruia aveti domiciliul si este scutita de plata taxelor judiciare.
multumesc de raspuns
s-au facut mai multe angajari si in filiala de unde am fost concediat si in restul filialelor din tara, +investitii, eu fiind concediat din motivul scaderii vanzarilor
daca incadrarea efectiva a noilor angajati s-a facut dupa terminarea preavizului meu , desi ei au inceput munca mai repede mai sunt sanse?
Sunt sanse de castig, daca dovediti ca angajatorul a decis noi angajari pe postul desfiintat in perioada respectiva.
buna ziua,
am contestat decizia de concediere
am primit o oferta de reangajare pe un alt post la care trebuie sa raspund in scris
eu nu sunt interesat de acel post, fiind unul pe perioada determinata si pe salar mai mic....
pot sa il refuz fara sa afecteze in vreun fel procesul?
multumesc
Il puteti refuza fara a va fi afectat litigiul promovat.