Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declaratie notariala renuntare succesiune vs. refuz in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declaratie notariala renuntare succesiune vs. refuz in proces partaj

Buna ziua.
Defunctul are trei mostenitori (sot si doi fii), nu are masa succesorala (toate bunurile au fost instrainate anterior decesului), dar are o creanta catre un tert pentru care acesta din urma are deschis dosar de executare. Daca cei trei mostenitori renunta la succesiune, mai poate continua executarea contra succesorilor? Daca da, cum este indicat a se face renuntarea: prin declaratie notariala a celor trei sau in cadrul eventualului proces de partaj care urmeaza a fi deschis de creditor?
Ce partaj, partajul carui bun ?
Oricum, nu e cazul sa faca nimic deocamdata.
gi-jane2 a scris:

Ce partaj, partajul carui bun ?
Oricum, nu e cazul sa faca nimic deocamdata.

ma refer la situatia - foarte probabila - in care creditorul defunctului va deschide proces de partaj, pentru a-si recupera creanta de la succesori. Chiar daca nu are masa succesorala, poate transmite datoriile succesorilor, nu? Intrebarea e cum fac succesorii sa evite acest lucru. Multumesc.
Cand a decedat datornicul, in ce data ?
gi-jane2 a scris:

Cand a decedat datornicul, in ce data ?

decedat la 22 oct 2014
Succesorii care accepta succesiunea de pe urma defunctului, preiau atat drepturile, cat si obligatiile autorului lor.

( se transmite, asadar, si pasivul patrimonial ).

Dati o declaratie de renuntare la succesiune.