Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declaratie notariala renuntare succesiune vs. refuz in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declaratie notariala renuntare succesiune vs. refuz in proces partaj

Buna ziua.
Defunctul are trei mostenitori (sot si doi fii), nu are masa succesorala (toate bunurile au fost instrainate anterior decesului), dar are o creanta catre un tert pentru care acesta din urma are deschis dosar de executare. Daca cei trei mostenitori renunta la succesiune, mai poate continua executarea contra succesorilor? Daca da, cum este indicat a se face renuntarea: prin declaratie notariala a celor trei sau in cadrul eventualului proces de partaj care urmeaza a fi deschis de creditor?
Speța e interesantă. :)
Înainte de a da răspunsuri, trebuie lămurite câteva aspecte

1.
catinf a scris:

Buna ziua.
Defunctul are trei mostenitori (sot si doi fii), nu are masa succesorala (toate bunurile au fost instrainate anterior decesului)

Așa ceva nu există.
Nici o persoană nu-și poate înstrăina patrimoniul în timpul vieții. Înstrăinează doar bunuri (întrăinări cu titlu particular), dar nu poate înstrăina un patrinomiu (universal sau cu titlu universal).

2. Dacă lucrurile stau întradevăr așa cum susțineți și cum rezultă din informațiile pe care le-ați dat, acțiunea pauliană desfințeazî actul care l-a prejudiciat pe creditor în limita creditului. Pentru acea parte, creditorul are titlu exexutoriu, adică va putea executa debitorul.

Acuma se pune problema cine e debitorul în situația dată:

a) Dacă unul din cei trei moștenitori acceptă moștenirea, e clar că acesta va fi executat pentru tot acel credit, indiferent dacă e cel care a dobândit imobilul sau nu (bineînțeles în limita patrimoniul dobândit prin moștenire).

b) Dacă toți cei trei moștenitori accesptă moștenirea, înseamnă că acea creanță se va transmite conform cotelor fiecăruia, deci fiecare va putea fi obligat doar la cota din credit aferentă cotei succesorale din moștenire.

c) Dacă niciunul dintre moștenitori nu acceptă succesinea, dar există acea hotărâre de revocare pauliană a contractului de întreținere, creditorul își va putea recupera debitul prin executarea silită a acelui imobil, deoarece acesta nu se mai află în patrimoniul întreținătorului după revocarea actului respectiv.

3. După părerea mea, cea mai bună soluție ar fi ca toți moștenitorii să accepte succesiunea, iar cel care a dobândit bunul să se înțeleagă cu ceilalți doi, în așa fel încât creditorul să-și recupereze creditul, iar dobânditorul bunului să rămână în posesia acestuia.