Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Arbori dintre blocuri
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Arbori dintre blocuri

buna-ziua,locuiesc intr-un bloc care are in jurul lui cativa arbori care nu deranjeaza pe nimeni,sunt toaletati anual,sunt la distanta rezonabila de bloc;avem o vecina care are boala pe ei si vrea sa-i taie;a mai avut tentative in anii trecuti dar am oprit-o cu mijloace legale,atat cat am putut;am auzit recent ca in noul cod silvic este aprobata taierea fara aprobari de la primarie a arborilor dintre blocuri,ceea ce pana anul acesta in primavara nu se putea,fiind interzisa taierea arborilor anatosi si care nu reprezinta pericol pt pietoni ,masini,de legea 24/200?;este adevarata informatia cu codul silvic?daca da,cum pot proteja acei arbori de manifestarile patologice ale vecinei?mentionez ca e in conducerea asociatiei de proprietari si face ce vrea pt ca nimeni nu se implica dintre locatari.Va multumesc anticipat pt raspuns.
Daca cititi cu atentie modificarile la codul silvic ve-ti constata ca acesta se refera la ocoluri silvice,la zone impadurite,iar modificarile aduse,din contra ,prevad sanctiuni drastice in cazul taierilor/defrisarilor de pomi
Copacii se afla pe domeniul public, astfel ca vecina dv. nu are dreptul sa-i taie pentru ca asta este infractiune.
Luati legatura cu ADP-ul unde locuiti si rugati-i sa va indrume.
dar toaletari e legal sa se faca fara aprobare de la serviciul spatii verzi din cadrul primariei?am sunat la ei si au zis ca nu mai e necesara aprobare...au fost facute la unii arbori toaletari totale,in sensul ca s-au retezat crengile de la radacina,desi legea 24-spatii verzi intravilan-prevede ca doar 1/3 din coroana e admis sa se taie/toaleteze
daca politia primariei nu ia atitudine,cui ma pot adresa?garda de mediu se baga?
va multumesc
am aflat raspunsul de la primarie-toaletari e voie maxim 30% din coroana arbori iar taieri sunt interzise total;exceptie taieri daca copacul e uscat-deteriorat fiziologic sau prezinta pericol pt pietoni sau cladiri-atentie,legea nu prevede pericol pt masini!legea 24/2007;deci cine taie crengi pe motiv ca-i strica pasarile vopseaua masinii se afla in afara legii;de asemenea nu e voie sa cultivam legume si arbori fructiferi in spatiile verzi arondate blocurilor;flori da :)