avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Arbori dintre blocuri
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Arbori dintre blocuri

buna-ziua,locuiesc intr-un bloc care are in jurul lui cativa arbori care nu deranjeaza pe nimeni,sunt toaletati anual,sunt la distanta rezonabila de bloc;avem o vecina care are boala pe ei si vrea sa-i taie;a mai avut tentative in anii trecuti dar am oprit-o cu mijloace legale,atat cat am putut;am auzit recent ca in noul cod silvic este aprobata taierea fara aprobari de la primarie a arborilor dintre blocuri,ceea ce pana anul acesta in primavara nu se putea,fiind interzisa taierea arborilor anatosi si care nu reprezinta pericol pt pietoni ,masini,de legea 24/200?;este adevarata informatia cu codul silvic?daca da,cum pot proteja acei arbori de manifestarile patologice ale vecinei?mentionez ca e in conducerea asociatiei de proprietari si face ce vrea pt ca nimeni nu se implica dintre locatari.Va multumesc anticipat pt raspuns.
Cel mai recent răspuns: adrianpaul169 , utilizator 11:21, 10 Noiembrie 2014
Daca cititi cu atentie modificarile la codul silvic ve-ti constata ca acesta se refera la ocoluri silvice,la zone impadurite,iar modificarile aduse,din contra ,prevad sanctiuni drastice in cazul taierilor/defrisarilor de pomi
Copacii se afla pe domeniul public, astfel ca vecina dv. nu are dreptul sa-i taie pentru ca asta este infractiune.
Luati legatura cu ADP-ul unde locuiti si rugati-i sa va indrume.
dar toaletari e legal sa se faca fara aprobare de la serviciul spatii verzi din cadrul primariei?am sunat la ei si au zis ca nu mai e necesara aprobare...au fost facute la unii arbori toaletari totale,in sensul ca s-au retezat crengile de la radacina,desi legea 24-spatii verzi intravilan-prevede ca doar 1/3 din coroana e admis sa se taie/toaleteze
daca politia primariei nu ia atitudine,cui ma pot adresa?garda de mediu se baga?
va multumesc
am aflat raspunsul de la primarie-toaletari e voie maxim 30% din coroana arbori iar taieri sunt interzise total;exceptie taieri daca copacul e uscat-deteriorat fiziologic sau prezinta pericol pt pietoni sau cladiri-atentie,legea nu prevede pericol pt masini!legea 24/2007;deci cine taie crengi pe motiv ca-i strica pasarile vopseaua masinii se afla in afara legii;de asemenea nu e voie sa cultivam legume si arbori fructiferi in spatiile verzi arondate blocurilor;flori da :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anulare aviz de specialitate pentru toaletare/defrisare Aurelian L Aurelian L Buna ziua. Dupa cum spune si titlul, doresc sa aflu in ce moduri se poate anula un aviz de specialitate in baza caruia se executa toaletari/defrisari pe ... (vezi toată discuția)
Pot sa tai un plop aflat pe domeniul public? barty barty Buna ziua, Pe terenul adiacent blocurilor de locuinte se afla un plop care in perioada acesta ne sufoca cu puful pe carel produce, ne infunda radiatoarele la ... (vezi toată discuția)