Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale S.R.L_D
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

S.R.L_D

buna ziua . care sunt documentele pentru a intocmi dosarul ptr infiintarea unui s.r.l _d..si pasi de urmat ?
Incepeti cu rezervarea de denumire la ORC de pe lângă Tribunalul judeţului în care veti avea sediul social al firmei (sa aveti pregatite cam 3 variante).
Faceti contractul de comodat sau unul de inchiriere ptr societate (trebuie actul de proprietate) şi actul constitutiv, care trebuiesc autentificate.

Trebuie dovada depunerii capitalului social.

Cu toate acestea se merge iarasi la ORC unde trebuie completate formularele necesare dosarului de înfiinţare.

Daca dosarul este complet, se platesc taxele, si in cateva zile sunt gata si actele.
Contractul de comodat, de inchiriere sau actul constituitv, in nici un caz, nu trebuie sa fie autentificate pentru a fi depuse la ORC. Vor fi inscrisuri sub semnatura privata si atat!