Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Complicitate la furt calificat -am un copil minor, nu ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Complicitate la furt calificat -am un copil minor, nu am antecedente,ce ma sfatuiti?

am mai multe intrebari la dvs.. am fost sofer pt fostul iubitul meu,care este in arest la cluj,el a intrat prin efractie in mai multe magazine,eu eram sofer,acum sunt cercetata in stare de libertate pt complicitate la furt calificat. sunt vreo 9-10 fapte,prejudiciu,aprox.30.000 lei. nu am antecedente,am un baiat in custodie,doar mama pe certificatul de nastere..parintii mei bolnavi. nu stiu ce o sa fie cum o sa fie,eu sunt intr-o depresie. daca puteti sa ma ajutati cu vreo-un sfat?#-o
Ce spuneti dvs aici, constituie circumstante care se vor avea in vedere la individualizarea pedepsei.
Incercati sa luati legatura cu un specialist, pentru ca veti avea nevoie in acest caz.

Art. 49 NCPP

Pedeapsa în cazul participanţilor

Coautorul, instigatorul şi complicele la o infracţiune săvârşită cu intenţie se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru autor. La stabilirea pedepsei se ţine seama de contribuţia fiecăruia la săvârşirea infracţiunii.
av_silvia_margineanu, utilizator
Incercati sa faceti demersuri pentru acoperirea prejudiciului si sa va impacati cu persoanele vatamate.
Ar fi bine sa acoperiti din prejudiciu.
Nu aveti ce sa faceti decat sa asteptati.
Puteti avea sanse la o pedeapsa cu suspendare.
Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.