avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Vanzare obiecte de inventar date in folosinta
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Vanzare obiecte de inventar date in folosinta

Buna ziua,

Am vandut niste obiecte de inventar care erau date in folosinta dar necasate inca. Am emis factura catre client ( veniturile le-am pus pe 7588). Mai trebuie sa fac vreo nota contabila ?


Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ContSters256771 , utilizator 12:44, 7 Noiembrie 2014
Daca programul de contabilitate folosit nu descarca automat gestiunea, se intocmeste nota 603 = 303.
Nota de mai sus a fost facuta cand au fost date in folosinta. Aveti grija sa le scoateti din contul extrabilantier unde le tineati evidenta. 8039 sau 8035 .... in functie de ce ati folosit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare obiecte de inventar vioviod vioviod La fiecare factura de achizitie obiecte de inventar, le-am dat in folosinta 603=303 ( valoarea obiectului fara tva). Asta este tot ce am facut eu la ... (vezi toată discuția)
Vanzare obiecte inventar carmen10 carmen10 Buna seara, o societate doreste sa vanda un calculator inregistrat la ob de inventar( 603=303) acum se afla in con extrabil. Ce inregistrare se face in ... (vezi toată discuția)
Obiect de inventar katica katica SC a achizitionat diverse obiecte de inventar pe parcursul anilor 2007,2008 pt care nu s-a facut inregistrarea 603=303. Este gresit daca aceasta descarcare se ... (vezi toată discuția)