Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este termenul in care se poate contesta decizia ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este termenul in care se poate contesta decizia de incetare a CIM prin acordul partilor in baza art 55 lit b C. muncii?

ITM Iasi obliga angajatorii sa precizeze in decizia de incetare a CIM prin acordul partilor termenul in care se poate contesta decizia de catre salariati. Am intrebat si eu ITM-ul care este acest termen si ce art de lege il prevede. Raspunsul a venit sec: '"Nu va bateti capul, e 30 de zile". Prin urmare, intreb: care este termenul si art. de lege care-l prevede?
Termenul de 30 de zile este pentru concedierea disciplinara. Termenul de 45 de zile este prevazut pentru masurile unilaterale de incetare a contractului individual de munca. Incetarea prin acordul partilor este o "masura" bilaterala. Instantele motiveaza faptul ca o decizie de incetare a CIM prin acordul partilor poate fi contestata in instanta in termen de 3 ani conform 268 alin 2 C. muncii....
unde ati gasit decizia respectiva? pe site-ul CAB nu dau de ea.
In Revista de dreptul muncii şi dreptul securităţii sociale nr.7/2008.
Multumesc. Se gaseste si pe internet, undeva?
Nu stiu , lasati-mi o adresa de mail si o sa va trimit .