Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Batrana data afara din casa prin renta viagera
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Batrana data afara din casa prin renta viagera

Buna ziua,
As vrea sa stiu daca pot sa ajut pe cineva.
Situatia se prezinta in felul urmator:
E vorba de o femeie (nasa fetei mele). E pensionata, nu are copii si nici alti mostenitori. A facut un contract de renta viagera cu o persoana -

Persoana a dus vorba pe toata strada si in tot blocul ca femeia e betiva si ca nu e in toate mintile.

Intr-o duminica a chemat politia si pompierii ca femeia si-a dat foc la casa. "Intamplator" toate actele apartamentului si asigurarea de locuinta erau la persoana cu pricina.

A internat-o la spitalul Dobregia pentru dezalcolizare si acum e la un camin-spital.

Practic, a dat-o afara din apartament.

Mentionez ca o stiu pe nasa fetei si stiu ca nu este betiva.

Si in ziua cand cica a dat foc la apartament am vorbit cu ea de dimineata si ... cred ca era drogata. Nu mai stia in ce zi este. Dar nu era beata.

As vrea sa stiu daca are rost sa chem politia. Dar nu as vrea probleme. Dar nici nu stiu ce masuri se iau in acest caz.

Maine ma gandesc sa o vizitez la camin si sa vad ce zice si ea.

Multumesc pentru orice raspuns.
andreigrigoriu, moderator
Incercati sa stati de vorba cu doamna, sa vedeti ce spune, daca isi aduce aminte ce s-a intimplat la data respectiva. Ar trebui vazut si contractul incheiat de aceasta doamna. Lucrurile nu sunt simpe.

Cornel Vasile, Consilier juridic
:ban: Avertisment moderator!

Stimat forumist @gm_ignat

Chiar nu contează de gen, nație, etnie, apartenență politică ...etc este o anumită persoană.

Ceea ce contează, pe acest forum, este să arătăm problema, nu să aducem sublinieri xenofobe.

În acest sens, vă invit să observați prevederile Regulamentului, în special:

2.3. Nu sunt acceptate discutiile privind promovarea oricarui tip de activitate ilegala sau imorala (warez, pornografie, xenofobie, rasism, instigare la violenta etc).

P.S.
Și, așa, ca opinie personală, eu cred că, în primul rând, ceea generează xenofobismul este xenofobismul însuși.
Sunt absolut de-acord ca nu trebuia sa specific etnia. Dar am vrut doar sa subliniez de ce nu pot vorbi.

Si, imi pare rau, dar cunosc o mafie de tigani (da, de tigani) care ameninta pe unii din pipera pentru a obtine case. Sincer, mi-e frica, e posibil ca persoana respectiva sa faca parte dintr-o mafie. Am intalnit la viata mea destule cazuri in care ei se aduna si umbla cu amenintari. Si nimeni nu face nimic.

Am incercat sa vorbesc cu persoana respectiva si m-a "luat pe sus" si cu amenintari.
Nu am cum sa vad contractul.