Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Masina cumparata dar de inmatriculata de aprope un an ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Masina cumparata dar de inmatriculata de aprope un an cum se poate vinde?

Buna ziua,

Am gasit o masina la un domn care a cumparato din bucuresti acum 1 an si jumatate dar nu a inmatriculato pe el pentru ca masina era stricata are o piesa lipsa si nu sia permis sa o mai repare.

Eu vreau sa o cumpar cum procedez? Masina nu a fost inmatriculata nici inscrisa la impozit de actualul vanzator.

Depinde ce doriti sa faceti cu masina (si care este pretul ei).
Daca vreti sa aveti o masina de colectie puteti face acte cu domnul care o are si nu este inscrisa.
Daca vreti sa circulati cu ea, aveti doua solutii:
- o luati pur si simplu cu un act de mana si mergeti cu ea pana la primele probleme
sau
- o luati legal, cereti toate actele din urma, o inscrieti pe numele dvs. si gata.
Actele din urma adica?

El are certificat fiscal din 2013 din cate am inteles trebe sa fie de maxim 30 zile sau 60.

Ma gandeam daca el declara ca, a cumparat masina in data de ieri si a doua zii scoate certificat pe numele lui.

Eu atunci am certificat de la el si de la primul proprietar(certificatu vechi) asa ar fii ok?

Multumesc pentru raspuns
Este necesar sa incheiati formalitatile de tranzactionare bun mobil cu proprietarul de drept din documentele auto
Nu am inteles nimic... Cum sa imi vanda mie fostul proprietar din orasu x daca el a vandut masina la un alt om din orasul y si eu am gasit masina la omul din orasul y .