Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrarea in contabilitate a unui imobil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrarea in contabilitate a unui imobil

Buna ziua!
Vreau sa cumpar un sediu pentru firma. Pentru acel imobil, nu s-a facut inca succesiunea.
Mi-as fi dorit sa prind acest imobil in contabilitate, pana la sfarsitul acestui an.
Ce ma sfatuiti sa fac? Pot cumpara acest imobil si sa il inscriu in baza unui inscris sub semnatura privata a celor doi mostenitori, la care sa mai adaug inca doi martori?
Este valabil acest inscris in contabilitate? Ulterior, dupa ce se vor finaliza demersurile legate de succesiune, vom face si inscrisul notarial cu care urmeaza sa inscriu imobilul la cadastru, la impozite si taxe...
Multumesc anticipat pentru orice opinie.
Firma nu este platitoare de TVA si este microintreprindere.
Imi spune cineva care sunt aspectele negative ale unei asemenea achizitii de la o persoana fizica?
In contul 211+ 212 se inregistreaza un teren+imobil printr-un act prin care se transmite proprietatea. Contul 211+212 atesta ca d-voastra sunteti proprietar.

Ordin 3055/2009:

66 - Drepturile asupra proprietăţilor imobiliare şi alte drepturi similare, aşa cum sunt definite de legislaţia naţională, trebuie prezentate la "Terenuri şi construcţii".

Nu stiu care daca ar putea fi dezavantaje legate de achizitia de la o persoana fizica.
Ioan Petru Butariu, Contabil