avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 307 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrarea in contabilitate a unui imobil
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrarea in contabilitate a unui imobil

Buna ziua!
Vreau sa cumpar un sediu pentru firma. Pentru acel imobil, nu s-a facut inca succesiunea.
Mi-as fi dorit sa prind acest imobil in contabilitate, pana la sfarsitul acestui an.
Ce ma sfatuiti sa fac? Pot cumpara acest imobil si sa il inscriu in baza unui inscris sub semnatura privata a celor doi mostenitori, la care sa mai adaug inca doi martori?
Este valabil acest inscris in contabilitate? Ulterior, dupa ce se vor finaliza demersurile legate de succesiune, vom face si inscrisul notarial cu care urmeaza sa inscriu imobilul la cadastru, la impozite si taxe...
Multumesc anticipat pentru orice opinie.
Cel mai recent răspuns: Ioan Petru Butariu , Contabil 11:12, 10 Noiembrie 2014
Firma nu este platitoare de TVA si este microintreprindere.
Imi spune cineva care sunt aspectele negative ale unei asemenea achizitii de la o persoana fizica?
In contul 211+ 212 se inregistreaza un teren+imobil printr-un act prin care se transmite proprietatea. Contul 211+212 atesta ca d-voastra sunteti proprietar.

Ordin 3055/2009:

66 - Drepturile asupra proprietăţilor imobiliare şi alte drepturi similare, aşa cum sunt definite de legislaţia naţională, trebuie prezentate la "Terenuri şi construcţii".

Nu stiu care daca ar putea fi dezavantaje legate de achizitia de la o persoana fizica.
Ultima modificare: Luni, 10 Noiembrie 2014
Ioan Petru Butariu, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reevaluarea clãdirilor amortizate integral maria69 maria69 Am făcut o reevaluare la clădiri,majoritatea dintre ele erau amortizate integral. Amortizarea se mai calculează la valoarea reevaluată ? (vezi toată discuția)
Vanzare teren si constructie Bajinaru Ramona Bajinaru Ramona Buna ziua ! In decembrie 2008 societatea achizitioneaza de la o persoana fizica o constructie si un teren in valoare de 300.000 lei. Prin contractul de ... (vezi toată discuția)
Inregistrare contract vanzare-cumparare teren + ctie. landscapeconcept landscapeconcept Buna ziua, ma puteti ajuta cu un raspuns va rog mult ? am un contract de vanzare-cumparare, teren si constructie, in rate cu o val x. este corecta ... (vezi toată discuția)