avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 203 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod CAEN 6910
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod CAEN 6910

Vreau sa infiintez o SC avand COD CAEN 7022 Activitati de consultanta pentru afaceri si management ca si activitate principala, iar COD CAEN 6910 Activitati juridice activitate secundara.
Cine poate infiinta o SC care sa aiba si COD CAEN 6910 ? Am inteles ca numai consilierii juridici si avocatii ,este adevarat.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:26, 9 Noiembrie 2014
Nu puteti infiinta o societate comerciala care sa aiba codul CAEN 6910.

ICCJ , Sectiile Unite , Decizia nr. XXII din 12 iunie 2006, publicată in Monitorul Oficial, Partea I nr. 936 din 20/11/2006 :
" Admite recursul în interesul legii declarat de procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.
In aplicarea dispoziţiilor art. 46 alin. (1) din Legea nr. 31/1990 privind societăţile comerciale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, stabileşte:
Cererile de autorizare a constituirii şi de înmatriculare a societăţilor comerciale de consultanţă, asistenţă şi reprezentare juridică sunt inadmisibile.
Obligatorie, pentru instanţe, potrivit art. 329 alin. 3 din Codul de procedură civilă.
Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 12 iunie 2006. "

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen 6910 activitati juridice Sfedu Sfedu Buna ziua, spuneti-mi va rog daca fiind jurist licenciat pot deschide o sc folosind codul caen 6910 in scopul desfasurarii activitatii : \"consultanta si ... (vezi toată discuția)
Lnfiintare cabinet juridic Anonymus_1986 Anonymus_1986 Buna ziua ! De curand am intalnit o forma de exercitare a profesiei de consilier juridic si anume Cabinetul Juridic. in ce conditii se pot acestea infiinta ... (vezi toată discuția)
Societate profesionala consilieri juridici corina_claudia corina_claudia as vrea si eu sa stiu cum procedez pentru a infiinta o societate profesionala consilier juridic. P.S. ce documente imi trebuie; care sunt conditiile. (vezi toată discuția)